Înapoi la știri

Echipamente medicale donate în sprijinul situațiilor de urgență din România

16 Nov 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Echipamente medicale donate în sprijinul situațiilor de urgență din România

Ieri, la sediul Centrului Național de Coordonare și Conducere a Intervenției (C.N.C.C.I.), a avut loc o ceremonie dedicată donației unui lot de echipamente medicale de urgență Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU). Scopul acestei acțiuni este de a îmbunătăți capacitatea de răspuns a echipelor specializate din cadrul sistemului național integrat de urgență, în situații critice.

Valoarea echipamentelor donate se ridică la aproximativ 400.000 de dolari, suma fiind oferită României de către Organizația Mondială a Sănătății (OMS), cu sprijinul poporului american și al programului Biroului pentru Populație, Refugiați și Migrație (BPRM) din Statele Unite ale Americii. Printre articolele achiziționate se numără echipamente de traumatologie și produse chirurgicale, destinate să sprijine răspunsul serviciilor de urgență în cazul unui aflux de refugiați răniți sau în alte situații de urgență.

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii, E.S. Kathleen Kavalec, a declarat: "Ceremonia de astăzi simbolizează solidaritatea și hotărârea de a ne sprijini reciproc în momente de nevoie. Unul dintre obiectivele comune între SUA și România este de a îmbunătăți infrastructura de sănătate publică. Datorită devotamentului OMS, persoanele strămutate din cauza agresiunii Rusiei în Ucraina pot beneficia de serviciile de sănătate esențiale de care au nevoie. Suntem mândri să fim alături de voi".

Caroline Clarinval, șefa Biroului OMS în România, a adăugat: "Acest echipament va consolida capacitatea IGSU de a răspunde rapid și eficient la situații de urgență, asigurându-se că oamenii din România primesc îngrijire și tratament în timp util atunci când este necesar".

Dr. Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a evidențiat: "Alături de tehnica aflată în dotarea salvatorilor și de programele de pregătire continua a profesioniștilor din cadrul tuturor structurilor de urgență, donațiile primite astăzi, care sunt deja în stocurile strategice ale IGSU, vor contribui la oferirea unui răspuns mai profesionist, adaptat nevoilor cetățenilor!".

La eveniment au participat, pe lângă ambasadorul Kavalec și Caroline Clarinval, și colonelul Constantin Florea, prim-adjunctul inspectorului general IGSU.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe