Înapoi la știri

DSP Dâmbovița lansează campania "Un zâmbet mai sănătos!" pentru promovarea sănătății dentare și prevenirea afecțiunilor bucale la copii

04 Mar 2024
5 minute min
Maria Simionescu
În luna martie are loc campania de informare, educare și comunicare "Cu un zâmbet mai aproape de sănătate!". Tema campaniei este să atragă atenția asupra importanței sănătății orale în general și a metodelor adecvate de prevenire a afecțiunilor dentare. Această campanie este desfășurată în fiecare an în luna martie deoarece pe data de 20 martie este marcată Ziua Mondială a Sănătății Orale, cu scopul de a promova intervențiile eficiente pentru sănătatea orală. Cele mai frecvente afecțiuni ale cavității bucale sunt cariile, bolile parodontale, gingivitele, pierderea dinților, cancerul bucal și traumatismele dentare. Cariile, bolile severe ale gingiilor și pierderea dinților sunt cele trei afecțiuni care au cel mai mare impact asupra sănătății generale și calității vieții oamenilor. Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, aproximativ 3,5 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de afecțiuni dentare, iar acestea sunt cauzate de factori de risc cum ar fi consumul de zahăr, tutunul, alcoolul, igiena precară și determinanții sociali și economici. Pentru a îmbunătăți starea de sănătate orală a copiilor, este propusă desfășurarea campaniei "Cu un zâmbet mai aproape de sănătate!", ca urmare a rezultatelor proiectului "Zâmbet și educație", realizat în parteneriat de INSP cu UMF "Carol Davila" și cu sprijinul Direcțiilor Județene de Sănătate Publică. Acest proiect a inclus activități de evaluare a stării de sănătate orală în cabinetele stomatologice din unitățile de învățământ din 36 de județe și municipiul București. Peste 4000 de copii au fost examinați și părinții lor au completat un chestionar. Rezultatele au arătat că 75% dintre copiii examinați au avut probleme dentare la dinții de lapte, iar 51% dintre ei au avut probleme dentare la dinții permanenți. Cu toate acestea, majoritatea părinților au considerat starea de sănătate a dinților copiilor lor ca fiind bună. Campania derulată în luna martie la nivel național are ca scop promovarea importanței sănătății orale și formarea unor deprinderi sănătoase de igienă orală, cunoașterea metodelor de prevenire a afecțiunilor dentare și încurajarea tratamentului precoce al problemelor dentare. Printre mesajele campaniei se numără "Fii mândru de zâmbetul tău!", "Aplică regula 2+2+2: Spală-te pe dinți de 2 ori pe zi, periază dinții minim 2 minute și mergi la stomatolog de minim 2 ori pe an!", "Cu obiceiuri sănătoase îți păstrezi dinții sănătoși!", "Folosește o pastă de dinți cu fluor și o periuță cu peri moi!", "Nu uita să periezi pe toate părțile dinților: interior, exterior și suprafețele pe care mesteci!", "Nu mânca niciodată după ce ți-ai periat dinții seara. Este foarte important să te culci cu gura curată!", "Băuturile cu zahăr și snacks-urile nesănătoase îți pot caria dinții dacă le consumi prea des!".
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe