Înapoi la știri

DSP Dâmbovița anunță tema ZIUA MONDIALĂ A SĂNĂTĂŢII din 2021: "Sănătatea mea, dreptul meu

10 Apr 2024
4 minute min
Maria Simionescu
Astăzi, în 7 aprilie, este marcată de către DSP Dâmbovița Ziua Mondială a Sănătății, cu tema "Sănătatea mea, dreptul meu". Această zi este dedicată reflecției asupra importanței sănătății în viețile noastre și a dreptului nostru de a avea acces la servicii de sănătate de calitate. Dreptul la sănătate este unul dintre cele mai importante drepturi fundamentale ale omului, recunoscut la nivel internațional prin Constituția Organizației Mondiale a Sănătății și alte tratate internaționale privind drepturile omului. În România, acest drept este prevăzut în articolul 34 al Constituției și implică ocrotirea sănătății și asigurarea unui standard ridicat de sănătate fizică și mentală pentru toți locuitorii. Anul acesta, tema aleasă de către Organizația Mondială a Sănătății este una care susține dreptul tuturor oamenilor de a avea acces la servicii de sănătate de calitate, educație și informare, precum și la apă potabilă sigură, aer curat, alimentație corespunzătoare, locuințe de calitate și condiții de muncă decente. Toți oamenii au dreptul la un mediu în care să poată trăi în condiții care să favorizeze sănătatea și la îngrijiri medicale adecvate nevoilor lor. Cu această ocazie, atenția este îndreptată spre acțiunile pe care le pot întreprinde decidenții și măsurile pe care le putem adopta noi, ca indivizi și comunități, pentru a avea o viață mai sănătoasă. Rolul liderilor politici în luarea deciziilor care afectează sănătatea și bunăstarea populației este deosebit de important, de aceea este crucial să se asigure furnizarea de servicii de sănătate disponibile, accesibile, acceptabile și de calitate pentru toată lumea. Acest lucru poate fi realizat prin măsuri de dezvoltare și promovare a unui mediu mai sănătos și prin implicarea comunităților în adoptarea unui stil de viață sănătos. În acest sens, DSP Dâmbovița își asumă responsabilitatea de a promova și de a încuraja preocuparea pentru sănătate și de a asigura accesul la servicii medicale de calitate pentru toată populația. "Sănătatea noastră, dreptul nostru", trebuie să fie o prioritate în agendele tuturor, deoarece sănătatea este cea mai importantă avere a noastră.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe