Înapoi la știri

Decizia TAS: Pedeapsa Simonei Halep redusă la doar nouă luni pentru dopaj

05 Mar 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu
Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a hotărât să reducă drastic pedeapsa jucătoarei de tenis Simona Halep, de la patru ani, la doar nouă luni. Aceasta a fost suspendată din toate competițiile începând din octombrie 2022, însă acum poate reveni în activitate imediat. Judecătorii TAS au analizat acuzațiile de dopaj cu roxadustat și au constatat că Halep a reușit să demonstreze că substanța a intrat în corpul ei prin consumul unui supliment contaminat, utilizat în zilele de dinainte de 29 august 2022. De asemenea, aceasta nu a încălcat intenționat regulile antidoping. Decizia completului TAS este următoarea: 1. Contestația Simonei Halep, depusă la 28 septembrie 2023 împotriva deciziei Tribunalului Independent al ITF din data de 22 septembrie 2023, a fost declarată admisibilă și parțial menținută. 2. Contestația Agenției Internaționale de Integritate a Tenisului (ITIA), depusă la 14 decembrie 2023 împotriva deciziei emise de Tribunalul Independent al ITF din data de 22 septembrie 2023, a fost declarată admisibilă și respinsă. 3. Decizia Tribunalului Independent al ITF din data de 22 septembrie 2023 a fost anulată. 4. S-a constatat că Simona Halep a încălcat regulile anti-doping conform articolului 2.1 (prezență) și 2.2 (utilizarea) din Programul antidoping de tenis 2022, deoarece a avut în proba ei de urină o substanță interzisă (Roxadustat) în timpul competiției pe 29 august 2022. 5. Simona Halep a fost sancționată cu o perioadă de ineligibilitate de nouă (9) luni, care începe din data de 7 octombrie 2022. 6. Se ia în considerare suspendarea provizorie pe care Simona Halep a executat-o din data de 7 octombrie 2022. 7. Toate rezultatele obținute de Simona Halep în competițiile care au avut loc în perioada 29 august 2022 până la 7 octombrie 2022 sunt anulate, cu toate consecințele rezultate, inclusiv pierderea oricăror medalii, titluri, puncte de clasare și premii în bani. 8. Sentința se pronunță fără cheltuieli de judecată, cu excepția taxelor de judecată de 1 000 CHF plătite de Simona Halep și de Agnția de Integritate a Tenisului (ITIA). 9. Agenția Internațională de Integritate a Tenisului (ITIA) este obligată să plătească Simonei Halep suma de 20.000 CHF ca și contribuție la onorariile sale juridice și alte cheltuieli suportate în legătură cu aceste proceduri de arbitraj. Această decizie vine după un proces care a durat peste un an și jumătate și după ce Halep a fost suspendată din competiții în octombrie 2022, când a fost găsită vinovată de dopaj cu roxadustat. Acum, cu noua decizie a Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, Simona Halep poate reveni în circuitul de tenis și își poate continua cariera.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe