Înapoi la știri

Dâmbovița planuri rețea rutieră - PSD are o inițiativă de reconfigurare ambigioasă pentru regiunea Sud-Muntenia

23 Apr 2024
4 minute min
Ion Ionescu
În urmă cu câteva zile, PSD Dâmbovița a anunțat un plan ambițios pentru reconfigurarea rețelei rutiere din regiunea Sud-Muntenia. Potrivit reprezentanților partidului, aceste lucrări au ca scop principal eliminarea traficului greu din toate orașele. Printre proiectele deja în derulare se numără construirea unui inel de centură în jurul municipiului Târgoviște, precum și a unei variante de ocolire pentru orașele Pucioasa și Fieni. Proiectul de construire a inelului de centură are o lungime de 16,15 km și va cuprinde și localitățile Aninoasa, Doicești, Șotânga, Dragomirești, Ulmi și Lucieni. În prezent, se lucrează la obținerea tuturor avizelor și acordurilor necesare pentru a trece la etapa de proiectare și execuție. O altă lucrare importantă este construcția unei variante de ocolire pentru orașele Pucioasa și Fieni, care va avea o lungime de aproximativ 14 km. Aceasta va ajuta la evitarea traficului aglomerat pe DN71 și va scoate din centrul orașelor cele două localități urbane, precum și intravilanul comunelor Brănești și Moțăieni. La fel ca în cazul inelului de centură, autoritățile se află în etapa de obținere a ultimelor avize și acorduri pentru a putea începe lucrările. Târgoviște - Pucioasa și Fieni - Moreni - Găești - Titu, toate aceste proiecte întreținute de Consiliul Județean Dâmbovița avansează către finalizare. De la evaluarea estimativă de întreprinderă 35.000.000 euro, și din etapele de finalizare a infrastructurii rutiere pentru trafic internațional. În total, valoarea investiției pentru toate proiectele depășește suma de 89.000.000 de lei. Aproximativ 9.000.000 de lei reprezintă contribuția Consiliului Județean Dâmbovița, iar restul sumei va fi asigurat de autoritățile locale. Printre cele mai importante lucrări menționate se numără construirea unui drum județean care va scoate în afara orașului Găești miile de camioane care tranzitează orașul. Noul drum, cu o lungime totală de 4,5 km, va fi construit pe baza unui acord de asociere dintre Consiliul Județean Dâmbovița și unitățile administrative locale - Moreni, Gura Ocniței și I.L. Caragiale. Un alt proiect important este construirea unei centuri pentru orașul Titu. Aceasta va duce la evitarea traficului greu prin mijlocul orașului și va face ca drumul spre București să fie mult mai rapid și mai sigur. Momentan, se lucrează la achiziționarea serviciilor de proiectare, în etapa de "Studiu de Fezabilitate". Aceste proiecte de reconfigurare a rețelei rutiere din regiunea Sud-Muntenia sunt extrem de importante pentru îmbunătățirea traficului și pentru dezvoltarea economică a zonelor implicate. Autoritățile locale și județene își canalizează resursele și energia pentru a finaliza cât mai repede aceste lucrări, în beneficiul cetățenilor și al dezvoltării regiunii.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe