Înapoi la știri

Credincioși din Târgoviște au participat la sfințirea bisericii Parohiei Alba

23 Jun 2024
6 minute min
Simona Stan

Credincioși din Târgoviște au participat la sfințirea bisericii Parohiei Alba

Foarte mulți credincioși din fosta Cetate de Scaun munteană au participat duminică, 23 iunie 2024, la ceremonia de sfințire a bisericii Parohiei Alba din Târgoviște, cu hramurile "Intrarea în Biserică a Maicii Domnului" și "Sf. Trei Ierarhi". Evenimentul a avut loc după ample lucrări de reabilitare, restaurare și înfrumusețare și a marcat sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt.

Slujba de sfințire și Sfânta Liturghie au fost săvârșite de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, pe un podium special amenajat în apropierea bisericii. La ceremonie au participat Parintele Vicar Eparhial, Parintele Secretar Eparhial, Parintele Consilieri de la Centrul Eparhial, Protopopul Protoieriei Târgoviște Sud, Parintele Prorector al Universității "Valahia", Parintele Decan al Facultății de Teologie și Științele Educației, precum și alți preoți.

În timpul ceremoniei, Pr. dr. Ionuț Adrian Ghibanu, Vicar eparhial, a citit "Actul de sfințire" al bisericii. În continuare, Pr. Marius Traian Stan, Protopop al Protoieriei Târgoviște Sud, a rostit cuvântul de bun venit adresat Părintelui Mitropolit, iar Pr. paroh Nicolae Pană a mulțumit Înaltului Ierarh, precum și tuturor celor implicați în reabilitarea bisericii.

În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa și-a exprimat bucuria de a sfinți una dintre bisericile istorice, recent restaurată, din fosta Cetate de Scaun munteană. Aceasta biserică, considerată o nestemată a culturii, spiritualității și națiunii române, datează din anul 1632 și a fost ctitorită în timpul Voievodului Matei Basarab. Mitropolitul Nifon a subliniat că fiecare sfințire de biserică este, de fapt, "o adevărată Cincizecime", o Pogorâre a Duhului Sfânt asupra lăcașului de cult și asupra comunității căreia aceasta îi aparține.

De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat că această sărbătoare reprezintă o "Cincizecime specială" la Târgoviște. Toți preoții din fosta Cetate de Scaun munteană, alături de credincioșii lor, au participat pentru a mărturisi credința în Hristos, așa cum au făcut moșii și strămoșii lor. Înaltul Ierarh a mai subliniat că Biserica este "graiul lui Dumnezeu" pentru a propovădui binele, minunatul și dreptatea în lume. Spațiul sacru al bisericii este o întâlnire a cerului cu pământul, a veșniciei cu prezentul, precum și o mărturie de solidaritate și comuniune a generațiilor care se succed în istorie. Astfel, sfințirea unei biserici devine liantul de unitate spirituală și culturală pentru o comunitate și pentru întreaga națiune.

În cadrul ceremoniei, Înaltpreasfinția Sa a acordat rangul de "iconom stavrofor" Pr. Paroh Nicolae Pană și Pr. Florin Antoniu Dincă. De asemenea, au fost acordate "Diploma mitropolitană de recunoștință" domnului Corneliu Ștefan, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, precum și altor personalități implicate în restaurare.

Au fost prezenți autorități naționale, județene și locale, inclusiv domnul Corneliu Ștefan, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, domnul Daniel Cristian Stan, Primarul Municipiului Târgoviște, și alte figuri notabile din regiune.

Restaurarea bisericii a avut loc între anii 2021-2024, la inițiativa Părintelui Mitropolit Nifon, prin străduința preotului paroh Nicolae Pană și a preotului Florin Antoniu Dincă, și a beneficiat de fonduri oferite de Arhiepiscopia Târgoviștei, Secretariatul de Stat pentru Culte, Consiliul Județean Dâmbovița, Consiliul Local al Municipiului Târgoviște, precum și alți donatori.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe