Înapoi la știri

Corpul lui Alexei Navalnîi a fost predat mamei sale în cele din urmă, după cererea repetată a acesteia de la moartea sa

24 Feb 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Corpul lui Alexei Navalnîi, răposatul opozant rus care a murit în urma unei posibile otrăviri, a fost preluat de familia sa, conform declarațiilor purtătoarei de cuvânt a acestuia, Kira Yarmysh. Anunțul a fost făcut în această sâmbătă, informează AFP. După unele speculații și îngrijorări cu privire la posibilitatea ca autoritățile să împiedice familia să organizeze funeraliile așa cum își dorește, corpul lui Navalnîi a fost în cele din urmă predat femeii. Kira Yarmysh a declarat că nu este încă cunoscut faptul dacă autoritățile vor bloca săvârșirea funeraliilor în modul dorit de familie, având în vedere comportamentul acestora până acum. Vineri, la doar opt zile de la decesul lui Navalnîi, mama sa a primit un ultimatum din partea autorităților: fie acceptă o înmormântare secretă, fără nicio slujbă publică, fie rămășițele fiului său vor fi îngropate într-o temută colonie. În cadrul ultimatumului, mama lui Navalnîi a fost informată că trebuie să accepte înmormântarea "secretă" în decurs de doar 3 ore. Cu toate acestea, aceasta a refuzat să intre în vreo negociere cu Comisia de anchetă, care gestionase cazul morții sale. Familia și apropiații lui Navalnîi au pledat că victima trebuie să primească un serviciu funerar public, în conformitate cu credințele, tradițiile și valorile sale. Cu toate acestea, momentan, acest ultimatum doar demonstrează profunde suspiciuni și lipsa de încredere a autorităților ruse față de familia opozantului. Rudele și admiratorii lui Navalnîi îl vor plânge în mod public și îl vor îngropa în modul în care el merită, fără a le fi impuse restricții de către guvern sau vreun fel de oficialitate. Acțiunile viitoare cu privire la funeraliile sale sunt încă incerte, dar familia este hotărâtă să onoreze memoria lui Navalnîi printr-o ceremonie adecvată și cu demnitate.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe