Înapoi la știri

Conferință internațională la Universitatea Valahia despre conservarea patrimoniului cultural în era tehnologiei - COMUNICAT DE PRESĂ

15 May 2024
2 minute min
Simona Stan
Prima conferință internațională anuală "Patrimoniu, Știință și Tehnologii pentru Conservare Durabilă" va avea loc în perioada 16-17 mai 2024 la Institutul de Cercetare Științifică și Tehnologică Multidisciplinară al Universității "Valahia" din Târgoviște. Evenimentul este organizat de către această universitate, în colaborare cu Knowledge & Creativity European University, și are ca scop promovarea patrimoniului cultural și a soluțiilor durabile pentru protejarea acestuia. Conferința este sub patronajul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO și se dorește a fi o demonstrație a angajamentului de a încuraja colaborarea internațională și inovația în domeniul conservării, restaurării și promovării patrimoniului cultural. Aceasta se va desfășura sub auspiciile Consiliului Internațional pentru Filosofie și Științe Umaniste și face parte din inițiativele de comemorare a 75 de ani de la constituirea acestui prestigios organism. Scopul conferinței este de a explora intersecțiile dintre patrimoniu, știință și tehnologie și de a găsi soluții durabile pentru protejarea moștenirii culturale pentru generațiile viitoare. De asemenea, acest eveniment va marca înființarea Rețelei UNESCO UNITWIN KreativEU pentru Preservarea Patrimoniului, Știință și Comunicare pentru Comunități Durabile, cu sediul la Universitatea "Valahia" din Târgoviște. Conferința va cuprinde mai multe ateliere, care vor aborda subiecte precum schimbul de expertiză, rezolvarea problemelor legate de patrimoniul cultural, încurajarea inovației și a gândirii creative, precum și stabilirea de rețele și colaborări pentru atingerea obiectivelor de conservare durabilă. Pentru mai multe informații și pentru a accesa programul și rezumatele conferinței, vizitați pagina de web dedicată evenimentului.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe