Înapoi la știri

Conferința despre prevenirea recidivismului la Mănăstirea Viforâta

21 Jun 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Conferința despre prevenirea recidivismului la Mănăstirea Viforâta

Joi, 20 iunie 2024, la Mănăstirea Viforâta a avut loc o conferință importantă cu tema "Rolul comunității în prevenirea și combaterea recidivismului". Evenimentul s-a desfășurat sub binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, evidențiindu-se rolul esențial pe care Biserica îl joacă în îngrijirea, vindecarea și reintegrarea socială a persoanelor private de libertate. Acestea se află temporar în custodia așezămintelor de detenție, fiind asistate de slujitorii Bisericii.

Conferința a început cu oficierea Sfintei Liturghii de către un sobor de preoți din penitenciarele situate în zona Munteniei, care au inclus: Ploiești, Târgșor, Mărgineni, Mioveni și Găești. Soborul de preoți a fost coordonat de Părintele Cristian Antonescu din Administrația Națională a Penitenciarelor. Tot în cadrul conferinței, Părintele Oancea Cristian, Consilier Social-Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Târgoviștei, a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nifon.

Au urmat apoi discursuri susținute de domnul Comisar de Poliție Penitenciară Ghinea Dragoș Florentin, Directorul Penitenciarului Găești, și de domnul Inspector Principal de Poliție Penitenciară Ioan Alexandru Bidilă, Director adjunct al Penitenciarului Găești. De asemenea, mai mulți invitați au prezentat alocuțiuni privind subiectul conferinței.

Activitatea a fost coordonată cu eforturile Penitenciarului Găești, sub îndrumarea preotului de poliție penitenciară Marian Oana. Scopul acestei conferințe a fost de a evidenția importanța rezilienței și adaptabilității persoanelor private de libertate. Aceasta pentru a facilita procesul de reintegrare în societate după eliberarea din detenție și pentru a reduce riscul de recidivă.

Evenimentul organizat a subliniat importanța unei abordări comunitare pentru sprijinirea celor care încearcă să se reintegreze în societate după perioada petrecută în penitenciar. Astfel de inițiative sunt esențiale pentru construirea unor legături puternice între instituțiile de detenție și comunitățile locale, rolul bisericii fiind prezentat ca unul central în acest proces de reintegrare.

În concluzie, conferința de la Mănăstirea Viforâta nu doar a subliniat importanța prevenției recidivei, dar a și adus în prim-plan rolul vital al comunității și al bisericii în acest demers. Acțiunea a fost considerată o reușită, reprezentând un exemplu de colaborare între instituțiile de detenție și organizațiile religioase.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe