Înapoi la știri

Comisia Europeană propune un sistem digital de control la frontieră pentru statele membre

12 Dec 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Comisia Europeană propune un sistem digital de control la frontieră pentru statele membre

Comisia Europeană a anunțat joi o propunere importantă pentru statele membre, oferind o perioadă de șase luni pentru aplicarea treptată a noului sistem digital de control la frontieră al Uniunii Europene. În conformitate cu informațiile furnizate de agenția EFE, acest sistem, o dată implementat, va deveni "cel mai modern sistem digital de control la frontieră din lume" și va reprezenta un "pas important" în eforturile Uniunii de a spori securitatea frontierelor, având cunoștință despre cine intră și iese de pe teritoriul Uniunii.

Potrivit declarațiilor făcute de Virkkunen și Bruner, oferind statelor membre ocazia de a adopta progresiv noul sistem, care urma să devină funcțional la sfârșitul acestui an, se asigură că acesta va funcționa optim din prima zi de la activarea completă. Implementarea acestui sistem informatic vast este o acțiune complexă, iar Comisia Europeană recunoaște că pot apărea întârzieri, motiv pentru care a propus o implementare graduală pe parcursul semestrului.

Prin urmare, în practică, toate statele membre vor începe utilizarea sistemului din prima zi la unul sau mai multe puncte de trecere a frontierei, inițial cu un minim de 10% din punctele disponibile, și urmând să ajungă la o înregistrare completă a tuturor persoanelor până la finalizarea celor șase luni. În această perioadă, datele călătorilor vor fi înregistrate electronic doar în locurile unde sistemul va funcționa, în timp ce pașapoartele vor continua să fie ștampilate la toate frontierele.

De asemenea, propunerea prevede suspendarea temporară a funcționării sistemului în cazul unor defecțiuni tehnice sau alte probleme, pentru a evita întârzierile lungi. Comisia a subliniat că acest sistem reprezintă "piatra de temelie" a arhitecturii de interoperabilitate, permițând comunicarea între toate sistemele de informații pentru frontieră și securitate.

Noul sistem va înregistra numele călătorului, datele biometrice, precum și datele referitoare la intrare și ieșire. Scanările faciale și datele de amprentă vor fi colectate o dată la trei ani și vor fi valabile pentru mai multe călătorii în această perioadă. EES va fi aplicabil cetățenilor din afara Uniunii Europene, inclusiv britanici, care călătoresc în spațiul european pentru vizite, vacanțe sau afaceri, cu o ședere de până la 90 de zile în termen de 180 de zile.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe