Înapoi la știri

Comisia electorală centrală din Georgia va renumăra voturile după acuzații de fraudă

29 Oct 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Comisia electorală centrală din Georgia va renumăra voturile după acuzații de fraudă

Comisia electorală centrală din Georgia a anunțat astăzi că va efectua renumărarea buletinelor de vot marți, în aproximativ 14% din secțiile de votare. Decizia vine în urma denunțurilor formulate de partidele de opoziție care acuză fraude la alegerile parlamentare desfășurate în weekend.

Conform unui comunicat emis de comisie, "Comisiile electorale districtuale (DEC) vor efectua renumărarea buletinelor de vot de la cinci secții de votare selectate aleatoriu în fiecare circumscripție electorală". Rezultatele preliminare indicate de comisie arată că partidul de guvernământ, Visul Georgian, a obținut 53,9% din voturi, în timp ce coaliția de opoziție a înregistrat 37,7%.

Partidele de opoziție pro-occidentale contestă aceste rezultate, afirmând că votul a fost falsificat în favoarea partidului de guvernământ. Președintele Salome Zurabisvili a catalogat rezultatele ca fiind "ilegitime" și a menționat o "operațiune specială rusească", afirmație care a fost dezmințită de Kremlin.

Opoziția a declarat că nu va participa în noul parlament și a solicitat organizarea unor alegeri "noi" sub egida unei "administratii electorale internaționale". Între timp, atât Statele Unite, cât și Uniunea Europeană au condamnat neregulile observate în procesul electoral.

Un grup de observatori electorali din Georgia a raportat luni existența unor dovezi de fraudă pe scară largă și a cerut anularea a cel puțin 15% din voturile exprimate.

În ciuda acestor îngrijorări exprimate de Uniunea Europeană, premierul ungar Viktor Orban, actualul deținător al președinției rotative a blocului, a vizitat luni Tbilisi. Orban a susținut că alegerile din Georgia, câștigate de partidul de guvernământ, au fost deschise și democratice.

Pe de altă parte, SUA, Canada și Suedia au criticat desfășurarea alegerilor parlamentare din Georgia, Suedia anunțând că va suspenda orice cooperare directă cu guvernul georgian. Benjamin Dousa, ministrul suedez pentru cooperare pentru dezvoltare și comerț exterior, a afirmat că Stockholmul are "îngrijorări de lungă durată" cu privire la evoluțiile politice din Georgia, iar neregulile raportate confirmă aceste îngrijorări.

Ministerul de Externe al Canadei a emis o declarație în care a denunțat "actele de intimidare a alegătorilor, cumpărarea de voturi și alte nereguli" raportate de observatorii internaționali. De asemenea, Canada a anunțat că va reevalua relația sa cu conducerea georgiană, în coordonare cu partenerii din G7 și Uniunea Europeană.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe