Înapoi la știri

Comisarul șef de poliție Rares-Gabriel Bulimej, trimis în judecată pentru luare de mită

26 Nov 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Comisarul șef de poliție Rares-Gabriel Bulimej, trimis în judecată pentru luare de mită

Comisarul șef de poliție Rares-Gabriel Bulimej, care conduce Biroul pentru Imigrări al Județului Ialomița, a fost trimis în judecată de către procurorii DNA, fiind acuzat de luare de mită în formă continuată. În prezent, acesta se află în arest preventiv și și-a recunoscut vinovăția.

Potrivit procurorilor, aceștia cer o pedeapsă de 3 ani de închisoare, cu suspendarea executării pe o perioadă de supraveghere de 3 ani, împreună cu interzicerea unor drepturi timp de 3 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare.

Conform unui comunicat emis de DNA, faptele comisarului se desfășoară în perioada 2023-2024. Rares-Gabriel Bulimej, în calitatea sa de șef al Biroului pentru Imigrări, ar fi acceptat suma totală de 7.000 de euro și 1.281 de lei de la inculpatul Bogdan Nița, agent de poliție în cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări, promițându-i acestuia că va urgentă procesarea unor cereri legate de avizele de muncă pentru cetățeni străini.

De asemenea, pe 3 octombrie 2024, Bulimej ar fi acceptat o sumă de 12.000 de euro pentru a accelera soluționarea a 50 de dosare de muncă pentru cetățeni străini, ocazie cu care a fost prins în flagrant delict.

Procurorii au instituit și o măsură asiguratorie, sechestrând un bun imobil al lui Bulimej, până la concurența sumelor ce vor fi confiscate. Potrivit comunicatului, Bulimej a declarat, în fața avocatului, că recunoaște faptele și este de acord cu pedeapsa propusă.

Pentru perioada de supraveghere, inculpatul va trebui să efectueze 90 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității, la Consiliul Local Municipal Brăila sau la Direcția Județeană pentru Cultură din Brăila. Dosarul și acordul de recunoaștere a vinovăției au fost trimise Tribunalului Brăila pentru a se menține măsura asiguratorie.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe