Înapoi la știri

Centrul de sănătate multifuncțional din Titu a fost redeschis pentru cetățeni

11 Nov 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Centrul de sănătate multifuncțional din Titu a fost redeschis pentru cetățeni

Un nou pas important pentru sănătatea cetățenilor din zona Titu a fost realizat odată cu redeschiderea Centrului de Sănătate Multifuncțional. Această unitate medicală, situată în orașul Dâmbovița, oferă acum o gamă variată de servicii medicale, contribuind astfel la îmbunătățirea activităților de sănătate din comunitate.

În cadrul unei ceremonii, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a declarat: "Am promis redeschiderea Centrului de Sănătate Multifuncțional Titu și astăzi ne-am onorat cuvântul dat locuitorilor din acest oraș și oamenilor din zonă! Împreună cu primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, am reușit să reamenajăm unitatea medicală și să o facem funcțională."

Cetățenii din Titu și împrejurimi vor avea acces la servicii medicale de calitate, aproape de casele lor. Centrul de Sănătate Multifuncțional Titu dispune de două corpuri, la parter și etaj, care oferă servicii precum spitalizare de zi în medicină internă și consultanțe în specialități diverse.

Printre serviciile disponibile se numără:

  • Cabinet de Oncologie medicală
  • Consultanțe ambulatorii în specializări precum ortopedie, traumatologie și chirurgie generală

Unitatea a fost dotată cu echipamente moderne, atât în cabinetele medicilor, cât și în punctul de recoltare pentru probe biologice, asigurând pacienților cele mai bune condiții de tratament și îngrijire.

"Locuitorii din zonă vor putea merge la Centrul de Sănătate Multifuncțional din Titu ori de câte ori au o problemă de sănătate și nu vor mai fi nevoiți să se deplaseze la Unitatea de Primiri Urgențe din Târgoviște," a adăugat Corneliu Ștefan.

Această redeschidere reprezintă un pas important în sprijinul sănătății comunității și subliniază angajamentul autorităților locale de a oferi asistență medicală de calitate accesibilă pentru toți cetățenii din regiune.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe