Înapoi la știri

Bienala Națională de Artă "Gheorghe Petrascu" își deschide porțile la Târgoviște

03 Dec 2024
4 minute min
Maria Popescu

Bienala Națională de Artă "Gheorghe Petrascu" își deschide porțile la Târgoviște

Consiliul Județean Dâmbovița, prin intermediul Complexului Național Muzeal "Curtea Domnească" din Târgoviște, anunță organizarea celei de-a XVII-a ediții a Bienalei Naționale de Artă "Gheorghe Petrascu". Această importantă manifestare culturală îi onorează pe artistul Gheorghe Petrascu, care a petrecut o mare parte din viața sa creativă în Târgoviște, între anii 1923 și 1943.

Gheorghe Petrascu, un mare colorist, și-a dedicat timpul artei sale, fiind renumit pentru lucrările sale de pictură și gravură. Timpul petrecut în Târgoviște a fost considerat cea mai prolifică perioadă a carierei sale, artistul atingând un nivel înalt de execuție și expresivitate. Datorită contribuțiilor sale, Academia Română l-a ales, pe 1 iunie 1936, ca prim pictor român academician.

Bienala Națională de Artă "Gheorghe Petrascu" își propune să reînvie atmosfera artistică din Târgoviște din perioada interbelică, precum și din anii de după al Doilea Război Mondial. Concursul este deschis membrilor Uniunii Artiștilor Plastici din România și Republica Moldova, studenților din ultimul an și masteranzilor, și absolvenților Academiilor de Artă din cele două țări, fiecare având dreptul să participe cu maximum două lucrări.

În acest an, competiția a fost organizată în două secțiuni: Pictură, cu 136 de lucrări înscrise, și Grafică, cu 26 de lucrări. Juriul, întrunit pe 26 noiembrie 2024, a fost format din dr. Ioana Beldiman (președinte), conf. univ. dr. Ovidiu Croitoru, Maria Neacșu și Elena Sontea, și a decis să acorde premii pentru șase lucrări.

La secțiunea Grafică, premiile au fost acordate următoarelor lucrări:

  • Georgiana Stănescu-Afemei, cu lucrarea "Pulsul din adâncuri", acuarelă și pastel pe carton, 2023
  • Ana Oprișoreanu, cu lucrarea "Oracol", acuarelă și tuș pe hârtie, 2024
  • Ioanna Dimosthenous, cu lucrarea "Dor", utilizând tehnici variate, 2024

În secțiunea Pictură, premiile au fost obținute de:

  • Oana-Miriam Olteanu, cu lucrarea "Putere", impasto acrilic pe pânză, 2022
  • Mihaela Ciustean, cu "Reconstruction of a memory - Silence", tehnică mixtă pe pânză, 2023
  • Diana Loredana Pantea, cu lucrarea "Selene", ulei pe pânză, 2022

Premiile constau în sume echivalente cu prețurile de achiziție ale lucrărilor. Organizatorii mulțumesc artiștilor pentru participare și vă invită la deschiderea și festivitatea de premiere a Bienalei, care va avea loc pe 10 decembrie 2024, la Muzeul de Istorie din Târgoviște, începând cu ora 13:00.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe