Înapoi la știri

Belgia refuză să găzduiască meciul împotriva Israelului din motive de securitate

20 Jun 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu

Belgia refuză să găzduiască meciul împotriva Israelului din motive de securitate

Belgia ar fi trebuit să întâlnească Israel într-un meci din cadrul Ligii Națiunilor, programat pe 6 septembrie, la Bruxelles. Cu toate acestea, autoritățile locale au refuzat să găzduiască meciul din motive de securitate. Meciul cu Israel este considerat a avea un grad de risc ridicat din cauza conflictului armat din Gaza, astfel că organizarea partidei a fost refuzată de autoritățile din oraș.

Potrivit unui comunicat al primăriei din Bruxelles, "organizarea unui astfel de meci (Belgia-Israel, în Liga Națiunilor, pe 6 septembrie) în capitala noastră, în această perioadă deosebit de tulbure, va provoca, fără îndoială, manifestații și contramanifestații de amploare, compromițând astfel siguranța spectatorilor, a jucătorilor, a locuitorilor din Bruxelles și, de asemenea, a forțelor noastre de poliție."

Primarul capitalei Belgiei, Philippe Close, a explicat: "Ne-am întâlnit de foarte multe ori cu poliția ca să stabilim circumstanțele și, din păcate, am fost nevoit să iau această decizie. Stadionul 'Roi Baudouin' este casa 'Diavolilor roșii', ne-ar trebui prea mulți polițiști ca meciul cu Israel să se desfășoare în condiții de siguranță. Treaba mea este să garantez securitatea în cartierele din Bruxelles și asta ar fi imposibil dacă meciul se va juca la noi în oraș."

Primarul a subliniat, de asemenea, contextul tensionat din Bruxelles: "În primul și primul rând, sunt demonstrații zilnice în Bruxelles și nu e doar despre situația din Orientul Mijlociu. În plus, un summit european va avea loc în oraș și Papa va veni la Bruxelles. Sunt prea multe evenimente internaționale. Securitatea în Bruxelles este prioritatea noastră."

În plus, conform presei belgiene, autoritățile din Gent, Leuven și Liege au anunțat că vor refuza propunerea federației de a organiza meciul. Astfel, Federația belgiană de fotbal se confruntă cu refuzurile celor patru orașe și nu mai are foarte multe variante rămase.

În prezent, Belgia mai are trei opțiuni de arene cu licență UEFA: în Antwerp, Bruges și Genk. Există, de asemenea, posibilitatea ca meciul să se joace fără spectatori sau într-o altă țară.

Shlomi Barzel, purtătorul de cuvânt al Federației israeliene de fotbal, a comentat situația: "Aceasta este o chestiune care ține de Belgia, nu de noi."

Astfel, viitorul meciului Belgia-Israel din Liga Națiunilor rămâne incert, în timp ce autoritățile belgiene încearcă să găsească o soluție care să asigure securitatea tuturor celor implicați.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe