Avertizări de caniculă și disconfort termic în România
Avertizări de caniculă și disconfort termic în România
Meteorologii au emis, marți, noi avertizări cod portocaliu și cod galben de caniculă și disconfort termic. Avertizările sunt valabile până miercuri seară în mai multe zone din Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova.
Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), din ziua de marți, ora 10:00, și până miercuri, ora 10:00, 16 județe și Municipiul București se vor afla sub cod portocaliu de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat.
În cea mai mare parte a Munteniei, sud-estul Olteniei, partea continentală a Dobrogei și în sudul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime între 35 și 37 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Noaptea va fi, de asemenea, tropicală, cu temperaturi minime care vor atinge sau depăși ușor 20 de grade.
De asemenea, între marți, ora 10:00, și miercuri, ora 10:00, va fi cod galben de vreme extrem de călduroasă în județe din centrul Moldovei și din nordul Olteniei, dar și pe litoral. Temperaturile maxime vor fi între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, cu ITU în jurul valorii de 80 de unități.
Pe parcursul zilei de miercuri, între orele 10:00 și 21:00, va intra în vigoare un alt cod galben de caniculă în Muntenia, Dobrogea și în sudul Moldovei. Valorile maxime vor oscila între 30 și 35 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat.
ANM recomandă populației să ia măsuri de protecție împotriva căldurii extreme și să evite expunerea prelungită la soare.