Înapoi la știri

Intervenție a Gărzii Naționale de Mediu în Doicești din cauza poluării

24 Mar 2026
2 minute min
Andrei Miroslavescu

În data de 17 martie 2026, comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Dâmbovița au acționat în urma unei autosesizări privind deversări de produse petroliere în comuna Doicești. Incidentul a fost cauzat de un operator economic care efectuează activități de extracție și colectare a țițeiului brut.

👉 Verificările au vizat zonele afectate de scurgeri de produse petroliere

Potrivit informațiilor furnizate de instituție, verificările s-au concentrat pe zona Sondelor 135 MP și 189 MP Doicești. Comisarii au descoperit o scurgere accidentală de produs petrolier, care a contaminat o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați de teren.

Autoritățile au menționat că operatorul economic responsabil nu a reușit să identifice și să prevină riscurile care au dus la poluare. Aceasta este o încălcare gravă a normelor de mediu.

👉 Amenda aplicată și impunerea măsurilor de remediere

În urma constatărilor, operatorul economic a fost sancționat contravențional cu o amendă totală de 100.000 de lei, conform prevederilor OUG nr. 195/2005 privind protecția mediului. De asemenea, Garda de Mediu a impus măsuri obligatorii de remediere a deficiențelor identificate.

Autoritățile subliniază importanța aplicării stricte a principiului „poluatorul plătește”, în scopul descurajării unor astfel de incidente și protejării mediului înconjurător, astfel arată damboviteanul.com.

Alte postari din Economie
Economie

US watchdog opens probe after Tesla crashes into Texas home, killing woman - Al Jazeera

Road safety regulator investigates crash involving a Model 3 that had been reportedly operating in self-driving mode. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on GoogleinfoTesla vehicles line a parking lot at the company's factory in Fremont, California, the US, on August 5, 2025 By John PowerPublished On 23 Jun 202623 Jun 2026The US road safety watchdog has launched an investigation after a Tesla vehicle reportedly operating in self-driving mode crashed into a house in Texas, killing a 76-year-old woman inside.

Acasa Recente Radio Județe