Klaus Iohannis vrea să fie Secretar General al Alianței Nord-Atlantice pentru a aduce o nouă viziune în cadrul structurilor de conducere euro-atlantice
Președintele României a anunțat oficial că își propune să candideze pentru funcția de secretar general al Alianței Nord-Atlantice. El a făcut această declarație în contextul actual al securității, afirmând că țara noastră trebuie să-și asume o responsabilitate și mai mare în cadrul structurilor de conducere euro-atlantice.