Înapoi la știri

Ziua Mondială a Asistenților Sociali sărbătorită în Martie sub tema "Buen Vivir": Recunoașterea contribuției Asistenților Sociali la dezvoltarea societății

12 Mar 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu
Ziua Mondială a Asistentului Social, sărbătorită în data de 19 martie în fiecare an, este o oportunitate importantă pentru a celebra și recunoaște munca și contribuția esențială a asistenților sociali la dezvoltarea societății. Tematica din acest an, ”Buen vivir: Un viitor comun pentru o schimbare transformatoare”, ne îndeamnă să reflectăm la modul în care putem contribui la construirea unei lumi mai bune, echitabile și sustenabile pentru toți. Această filozofie promovează armonia cu natura, dreptatea socială și bunăstarea colectivă, principii care sunt îmbrățișate de Colegiul Național al Asistenților Sociali care sărbătorește și recunoaște asistenții sociali pentru munca lor în comunitate. Asistenții sociali își aduc contribuția zilnic luptând pentru egalitate, sprijin și acces la servicii esențiale pentru cei mai vulnerabili dintre noi. Prin acesta muncă, ei determină schimbări pozitive și durabile în viața oamenilor, familiilor și comunităților pe care le deservesc. Pentru a discuta despre Cadrul legislativ în asistență socială și importanța serviciilor publice de asistență socială, în data de 7 martie asistenții sociali din cadrul Structurii teritoriale a județului Dâmbovița a Colegiului Național al Asistenților Sociali s-au întâlnit în cadrul unui atelier de lucru. La acest eveniment au participat asistenți sociali din instituții publice și organizații non-profit din județul Dâmbovița, unde au fost analizate modificările aduse legislației din domeniul asistenței sociale și s-a discutat despre importanța prezenței asistentului social profesionist în toate serviciile de asistență socială, fie ele publice sau private. Discuțiile și schimburile de informații au relevat provocările și realitățile din sistemul de asistență socială, punând un accent deosebit pe modificările legislative propuse pentru a crea și menține un sistem de servicii sociale durabile și sustenabile în proximitatea comunității, care să sprijine categoriile sociale vulnerabile. De asemenea, s-a subliniat importanța unui sprijin real pentru întărirea capacității forței de muncă în acest domeniu. Această întâlnire a reprezentat un bun prilej pentru întărirea coeziunii comunității asistenților sociali profesioniști din județul Dâmbovița și pentru conștientizarea rolului esențial pe care acești specialiști îl au în societatea românească. Atelierul a fost organizat de Colegiul Național al Asistenților Sociali, prin Structura Teritorială Dâmbovița, ca parte a activităților din cadrul proiectului Forța de muncă din serviciile sociale care sprijină extinderea pachetului minim de servicii pentru copii, finanțat de UNICEF România. Violeta Constantin, asistent social principal și Președinte al Structurii Dâmbovița a Colegiului Național al Asistenților Sociali din România, a fost prezentă la eveniment și a subliniat importanța acestui tip de întâlniri pentru întărirea comunității și dezvoltarea sistemului de asistență socială din țară.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe