Înapoi la știri

Urban Titu gata pentru revenirea în Liga 3!

22 Jun 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Urban Titu gata pentru revenirea în Liga 3!

Duminică după-amiază, de la ora 17:30, echipa Urban Titu, campioana Dâmboviței, se va deplasa la Isalnița pentru a înfrunta pe Metropolitan Isalnița. Meciul face parte din returul barajului de promovare în Liga 3. În prima manșă, jucătorii lui Marian Vătavu au câștigat cu 3-0, iar acum pornesc cu prima șansă la promovare.

Urban Titu a avut un sezon excelent, câștigând atât campionatul cât și Cupa României la nivel județean. Acum, oficialii clubului și-au fixat ca obiectiv promovarea în eșalonul al treilea al fotbalului românesc.

Costin Mirescu, președintele clubului Urban Titu, a declarat înaintea meciului de la Isalnița: "Nu trebuie să uităm că mai avem de jucat încă o manșă. Trebuie să fim concentrați la maxim pentru a veni cu un rezultat pozitiv. Suntem la un mic pas de promovare. Muncim foarte mult pentru acest lucru. Mă bucură mult și publicul numeros care este lângă noi de fiecare dată. Sperăm că după meciul de la Isalnița să fim în Liga 3."

Acesta a menționat și emoțiile intense trăite înaintea primei manșe împotriva lui Metropolitan Isalnița: "Înaintea primului meci cu Isalnița am avut foarte multe emoții. Chiar în noaptea dinaintea primului joc nu am dormit aproape deloc. Trăiesc fiecare meci la maxim, însă o fac cu plăcere. Mă bucur la sfârșit de joc că băieții îmi aduc fericire. Important este să ne îndeplinim obiectivul. Jucăm un fotbal frumos, plăcut ochiului. Trebuie să fim concentrați la maxim și pentru retur."

Atmosfera este una plină de entuziasm și speranță în tabăra Urbanului, suporterii fiind la fel de dedicați și entuziasmați de posibilitatea promovării echipei lor favorite. Având în vedere rezultatul favorabil din tur, echipa Urban Titu pare a fi foarte aproape de a accede în Liga 3 și de a marca astfel un nou succes în istoria clubului.

Rămâne de văzut dacă se vor putea impune și în meciul retur și astfel să confirme așteptările fanilor și ale oficialilor clubului. Toată lumea este cu ochii pe acest meci decisiv și așteaptă cu nerăbdare rezultatul final.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe