Înapoi la știri

Tânărul drogat care a ucis doi tineri cere arest la domiciliu pentru a se pregăti pentru facultate

27 Feb 2024
3 minute min
Maria Simionescu
Tânărul drogat care a provocat un accident mortal a ajuns din nou în fața instanței pentru a cere schimbarea măsurii arestului preventiv. Vlad Pascu, în vârstă de 20 de ani, este acuzat de uciderea a doi tineri în localitatea 2 Mai, pe data de 27 februarie. Potrivit declarațiilor date în fața magistraților de la Tribunalul Constanța, tânărul a spus că în noaptea accidentului nu a putut vedea pe șosea și nu și-a dat seama că existau pietoni pe marginea drumului. "În noaptea respectivă, vizibilitatea era foarte scăzută și nu am putut prevedea ceea ce urma să se întâmple. Am înțeles acum cât de gravă a fost situația", a declarat Vlad Pascu. Cu toate acestea, el susține că nu a avut niciodată intenția de a provoca o tragedie și că regretă profund cele întâmplate. Tânărul a mai adăugat că faptul că era sub influența drogurilor nu scuză cu nimic greșeala sa și își asumă responsabilitatea pentru consecințele acțiunilor sale. În fața judecătorilor, Pascu a cerut ca măsura arestului preventiv să fie înlocuită cu arestul la domiciliu, susținând că vrea să își continue studiile și că în spatele gratiilor nu are acces la educație. Avocații tânărului au argumentat că acesta nu mai reprezintă un pericol pentru societate și că ar trebui să i se permită să fie plasat în arest la domiciliu. Cu toate acestea, cererile repetate ale lui Vlad Pascu au fost respinse de Judecătoria Mangalia și Tribunalul Constanța până în prezent. Cazul a stârnit indignare în rândul comunității locale și a ridicat întrebări despre cât de strict sunt respectate legile cu privire la conducerea sub influența drogurilor. Uciderea a doi tineri nevinovați într-un accident rutier a fost o tragedie greu de imaginat și justiția trebuie să ofere un răspuns adecvat în acest caz. Autoritățile trebuie să ia măsuri pentru a asigura că astfel de incidente nu se vor mai repeta și că cei vinovați vor fi pedepsiți corect conform legii. Procesul lui Vlad Pascu continuă, iar decizia finală va fi luată de instanța de judecată.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe