Înapoi la știri

Spania va conduce o brigadă multinațională în Slovacia pentru prima dată

01 Jul 2024
3 minute min
Cristina Preda

Spania va conduce o brigadă multinațională în Slovacia pentru prima dată

Începând de luni, Spania va prelua conducerea unei brigăzi multinaționale în Slovacia, desfășurând trupe la baza militară din Lest. Aceasta este o premieră pentru Spania și face parte dintr-o serie de misiuni NATO menite să descurajeze orice potențial atac al Rusiei asupra unui aliat.

Brigada, formată din peste 1.500 de militari din opt națiuni, va fi condusă de Spania după ce preia comanda unității de la Republica Cehă duminică. „Spania va deveni națiune-cadru pentru unul dintre cele opt grupuri de luptă NATO de pe flancul estic european,” a informat agenția spaniolă EFE, citată de Agerpres.

Această misiune se înscrie în strategia NATO de consolidare a descurajării, adoptată la summitul de la Madrid din iunie 2022, ca răspuns la invazia Rusiei în Ucraina. Prezența militară aliată va contribui și la planurile de apărare națională ale Slovaciei, vecină cu Ucraina.

Spania va menține permanent peste 750 de soldați în Slovacia, oferind cel mai mare contingent de trupe pentru această misiune. De asemenea, Spania va aduce aproximativ 250 de vehicule de luptă, inclusiv vehicule blindate Centauro, vehicule VAMTAC cu mobilitate tactică ridicată și vehicule grele VEMPAR.

Comandamentul brigăzii, compus în principal din personal spaniol sub conducerea unui colonel, va fi întărit cu militari din alte țări aliate. Acest comandament va avea responsabilitatea de a ridica grupul de luptă la statutul de brigadă, dacă NATO va cere acest lucru. În cazul unei ridicări la statutul de brigadă, conducerea ar urma să fie asigurată de un general.

Pe lângă unitățile spaniole, grupul de luptă include permanent militari din țara gazdă, Slovacia (50 de soldați), Slovenia (104 soldați), Cehia (150 de soldați) și Portugalia (80 de soldați cu tancuri Leopard). Contingentul misiunii mai include și militari din SUA cu o companie de infanterie, România cu o subunitate de apărare antitanc și Turcia. Militarii turci se află în alertă în propria țară și vor fi desfășurați „la cerere” pentru exerciții, antrenamente și alte activități.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe