Înapoi la știri

Salon de Grafică Anual, a II-a ediție - Târgoviște, 2024, omagiu pentru Marin Petre Constantin

21 Feb 2024
5 minute min
Simona Stan
Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, organizează în acest an cea de-a doua ediție a Salonului Anual de Grafică „Marin Petre Constantin”. Evenimentul este dedicat artistului născut în satul Bungetu din comuna Văcărești, care și-a legat viața și opera de meleagurile târgoviștene. Salonul își propune să recunoască și să încurajeze tinerele talente din liceele de artă și școlile populare de artă din România și Republica Moldova. Marin Petre Constantin a fost un formator de caractere artistice timp de peste 30 de ani, iar printre elevii săi se numără și artiști recunoscuți precum Mihai Șerbănescu și Vasile Popa. Acesta a fost îndrumat spre studiul artelor de către artisticul Vasile Blendea și profesorul Nicolae Gheorghiu. Lucrările artistului sunt adevărate documente care povestesc despre orașul Târgoviște și împrejurimile rurale, surprinzând viața și tumultul vremii în care a trăit. Artistul a fost un observator fin și un narator fantastic, transpunând în opera sa, cu penelul și cu penița, peisajele și evenimentele importante ale vremii sale. Salonul Anual de Grafică „Marin Petre Constantin” își propune să îi reamintească pe viitorii artiști de dăruirea pedagogică a marelui maestru. Concursul este deschis elevilor din clasele IX-XII de la toate liceele de artă și școlile populare de artă din România și Republica Moldova. Aceștia pot participa cu maximum două lucrări realizate în afara orelor de curs, cu dimensiuni cuprinse între minim A3 și maxim A2 sau cu orice format intermediar. Lucrările trebuie să fie realizate în anul școlar 2023-2024 și să fie însoțite de formularul de participare, o fotografie a elevului, o copie după carnetul de elev, precum și de fotografiile color ale lucrărilor. Tema concursului este „Lumină și umbră – monumentele de lângă noi”, ca simbol al locurilor natale, istoriei acestora și al personalității creatoare a fiecărui elev participant. Participarea la concurs este gratuită, iar termenul limită pentru înscrieri este 10 mai 2024. Vor fi acordate șase premii, o mențiune și premiul „Marin Petre Constantin” în valoare totală de 10.000 de lei. Expoziția cu lucrările elevilor va fi deschisă publicului în perioada 1-30 iunie 2024 la Muzeul de Istorie din Târgoviște, Calea Domnească nr. 189, cu posibilitatea de prelungire. Vernisajul și festivitatea de înmânare a premiilor vor avea loc în data de 1 iunie 2024. Mai multe informații despre eveniment pot fi obținute de la muzeograf Maria Neacșu, la numărul de telefon: 0736 394086. Salonul Anual de Grafică „Marin Petre Constantin” este un eveniment important pentru promovarea tinerilor artiști și pentru continuarea legacy-ului marelui maestru. Temele concursului și criteriile de selecție au ca scop să evidențieze talentul și creativitatea participanților. Evenimentul este o oportunitate unică pentru elevii pasionați de artă de a-și expune lucrările într-un cadru profesional și de a intra în contact cu alte talente din România și Republica Moldova.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe