Înapoi la știri

PSD și PNL încheie alianța pentru europarlamentare, liderul PNL Dâmbovița nu va ieși pe stradă cu PSD-ul la scrutinul din acest an

22 Feb 2024
3 minute min
Maria Simionescu
Alianța PSD și PNL se reîntregesc în Dâmbovița pentru a face față alegerilor europarlamentare și celor naționale prevăzute pentru acest an. Vestea a fost anunțată aseară la nivel central, chiar dacă acum doar o lună liderul PNL Dâmbovita anunța ruperea alianței cu PSD în județ. Prin aceasta alianță, cele două partide își vor uni forțele pentru a forma o majoritate necesară în căderea în actul de guvernare. Această decizie este greu de acceptat pentru Virgil Guran, liderul PNL Dâmbovita, care a declarat într-o conferință de presă că, deși nu mai există o alianță la nivel local, la nivel național PNL și PSD sunt nevoite să colaboreze. "Este clar că după 2024 suntem nevoiți să colaborăm cu PSD-ul și această alianță pentru alegerile europarlamentare îmi oferă puțină liniște în acest război politic, pentru că va fi un război, cel puțin în Dâmbovița. Totodată, acest acord împiedică accesul unor partide cu idei extreme și anti-europene în Parlamentul European. Desigur, PSD rămâne în continuare unul dintre adversarii noștri politici, dar prefer să am un parlamentar PSD lângă mine decât un membru al AUR sau al altor partide care urmărește să distrugă imaginea noastră", a declarat Guran în conferința de presă a PNL Dâmbovița de astăzi. Chiar dacă în urma acestui acord va fi o luptă strânsă între cele două partide la alegerile locale, Guran a subliniat că la alegerile europarlamentare nu va face campanie alături de PSD. "La alegerile locale tentația va fi mare, dar nu m-ați văzut niciodată pe mine sau pe vreunul dintre candidații PNL alături de candidații PSD. Blestemul nostru poate fi că o dreaptă puternică nu s-a concretizat, iar PSD a câștigat mereu alegerile în România. Asta nu este un lucru bun pentru democrație, trebuia să fie și alte partide la conducere", a adăugat Guran.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe