Înapoi la știri

Prima farmacie clinică din România s-a deschis în București

06 Sep 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Prima farmacie clinică din România s-a deschis în București

Bucureștiul găzduiește acum prima farmacie clinică din țară, situată la Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta". Aceasta a fost înființată după ce Ministerul Sănătății a emis ordinul necesar. Rolul farmaciei clinice este esențial în spital, având o influență semnificativă asupra calității îngrijirii pacienților și eficienței tratamentelor, conform comunicatului institutului postat pe pagina sa oficială de Facebook.

Farmacistul clinician colaborează direct cu medicii și echipele medicale pentru a optimiza terapia medicamentoasă. Aceștia se asigură că pacienții primesc medicamentele adecvate, în dozele corecte și pentru o perioadă optimă, contribuind la personalizarea tratamentului în funcție de nevoile individuale ale pacienților.

De asemenea, farmaciiștii clinicieni se ocupă și de managementul reacțiilor adverse și al interacțiunilor medicamentoase, monitorizând pacienții pentru a identifica și gestiona efectele secundare posibile, minimizând riscurile tratamentelor. Participarea lor în comisiile terapeutice îmbunătățește și mai mult calitatea îngrijirii pacienților.

Un alt aspect important este suportul oferit în cercetare și studii clinice, ajutând la gestionarea și monitorizarea medicamentelor, asigurându-se astfel respectarea standardelor etice și reglementărilor. De asemenea, aceștia se ocupă de monitorizarea stocurilor de medicamente, garantând disponibilitatea continuă a acestora printr-o gestionare adecvată a resurselor spitalului.

Farmaciștii clinicieni contribuie la prevenirea erorilor de medicație revizuind planurile terapeutice stabilite de medicul curant. Ei pot identifica potențiale erori înainte ca acestea să afecteze pacienții, sporind astfel siguranța acestora. De asemenea, acești profesioniști analizează costurile și eficiența tratamentelor, oferind recomandări pentru soluții terapeutice mai economice și eficiente.

Educația pacienților și a personalului medical cu privire la utilizarea corectă a medicamentelor joacă de asemenea un rol crucial în creșterea aderenței la tratament și în reducerea erorilor medicamentoase. Totuși, numărul farmacistilor clinicieni în România este foarte mic, deși prezența lor ar trebui să fie standardizată în toate spitalele. La Institutul "Marius Nasta", cei doi farmacisti clinicieni angajați supraveghează întreaga activitate legată de administrarea medicamentelor, colaborând cu medicii pentru a stabili terapiile corecte, verificând dozele și durata tratamentelor.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe