Înapoi la știri

Pescuitul în perioada de prohibiție, atent monitorizat de jandarmii dâmbovițeni

27 May 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Jandarmii dâmbovițeni au desfășurat în ultimele două săptămâni acțiuni împotriva pescuitului ilegal în lacurile din localitățile Răzvad, Cazaci, Perșinari și Mircea Vodă. În timpul misiunilor, mai multe persoane au fost surprinse încălcând legea în privința pescuitului în perioada de prohibiție. În total, au fost aplicate 18 sancțiuni contravenționale, inclusiv 9 avertismente și 9 amenzi în valoare totală de 2.550 de lei. Aceste sancțiuni au fost aplicate pentru încălcarea prevederilor legale din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 2008 privind pescuitul și acvacultura, care interzice pescuitul recreativ în habitatul piscicol natural și pescuitul oricăror specii de pește și viețuitoare acvatice fără permis în perioada de prohibiție. Reprezentanții jandarmeriei atrag încă o dată atenția cetățenilor asupra faptului că perioada de prohibiție pentru pescuit este în continuare în vigoare până pe data de 7 iunie, inclusiv. Această măsură este foarte importantă pentru menținerea echilibrului ecologic în mediul acvatic și pentru protejarea speciilor de pești și alte viețuitoare acvatice. Ofițerii jandarmilor vor continua să desfășoare acțiuni de prevenire și combatere a faptelor de pescuit ilegal în perioada de prohibiție, pentru a asigura respectarea legii și pentru a proteja mediul înconjurător. Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 2008 privind pescuitul și acvacultura este una dintre măsurile luate de autorități pentru a limita activitățile de pescuit ilegal și pentru a susține conservarea mediului înconjurător. Oamenii sunt îndemnați să respecte aceste prevederi legale și să nu încalce perioada de prohibiție pentru pescuit, în scopul protejării mediului și a conservării speciilor de pești și alte viețuitoare acvatice. Cei care încalcă legea vor fi sancționați în conformitate cu prevederile legale în vigoare. Jandarmeria dâmbovițeană continuă să își desfășoare misiunile cu determinare și responsabilitate, în scopul asigurării unui mediu sănătos și a respectării legilor în vigoare.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe