Înapoi la știri

Înotătorii de la CSM Târgoviște au înregistrat succes pe podium la Cupa Rotary Contratimp: Rachieru și Gheorghe câștigă câte trei medalii

26 Feb 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu
Șapte medalii pentru înotătorii Clubului Sportiv Municipal Târgoviște la Cupa Rotary Contratimp În acest weekend, Complexul Turistic de Natație din Târgoviște a fost gazda competiției naționale Cupa Rotary Contratimp, unde s-au strâns peste 455 de înotători din 33 de cluburi din întreaga țară. Municipiul a primit, astfel, cele mai bune cluburi de înot care au concurat în probele de mixt, spate, fluture și bras. Sportivii și-au arătat în mod impresionant abilitățile și încrederea în înot, cu dorința de a atinge performanțe remarcabile în apă. Atmosfera a fost una plină de adrenalină, iar spectatorii au fost uimiți de competiția acerbă și de rezultatele impresionante obținute de înotători. În acest context, înotătorii de la Clubul Sportiv Municipal Târgoviște au atins performanțe notabile câștigând șapte medalii la competiție. Printre aceștia se numără Ștefan Rachieru și Alexandra Gheorghe, ambii la categoria tineret. Ștefan Rachieru a impresionat în probele de 200 m spate, unde s-a clasat pe locul doi, 50 m bras, unde a obținut locul trei și 400 m mixt, unde s-a situat tot pe locul trei. Totodată, Alexandra Gheorghe s-a clasat pe locul trei în probele de 50 m bras, 100 m bras și 200 m bras. Un alt înotător de la CSM Târgoviște care a adus o medalie acasă a fost Luca Vătavu, la categoria juniori, în proba de 400 m mixt. Antrenorul celor trei sportivi este Gheorghe Tzitzeclis și le-a pregătit pe aceștia pentru a fi performanți la competiția importantă. Cupa Rotary Contratimp a fost o competiție plină de reușite și progres, cu peste 455 de sportivi din 33 de cluburi din întreaga țară. Astfel, pentru înotătorii Clubului Sportiv Municipal Târgoviște, obținerea a șapte medalii reprezintă o provocare și o mândrie. Ei au fost pregătiți să concureze la un nivel înalt și să aducă Bogdarului pe podiumul de premiere.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe