Înapoi la știri

Inaugurarea primului hotel de lux din Dâmbovița

01 Dec 2024
4 minute min
Cristina Preda

Inaugurarea primului hotel de lux din Dâmbovița

Un eveniment deosebit a avut loc ieri în județul Dâmbovița, odată cu deschiderea Hotelului Pestera Wellness and Spa, prima unitate de 5 stele din zonă și din Munții Bucegi. Situat la o altitudine de 1610 metri, hotelul promite oferirea unui sejur de neegalat, având ca motto "Munți, liniște și tu".

După o investiție de aproape 20 de milioane de euro și doi ani și jumătate de muncă, familia Calcan a reușit să transforme o idee îndrăzneață într-o realitate. Hotelul vine cu facilități moderne, printre care se numără o sală de conferințe, un centru spa, piscine atât interioare cât și exterioare din inox, o saună și camere echipate cu tehnologie de ultimă oră.

Ceremonia de inaugurare a avut loc în zona de recepție a hotelului, unde s-au adunat oficialități locale, reprezentanți ai instituțiilor județene și universitare, colegi și prieteni ai familiei Calcan. Slujba de sfințire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, care a accentuat importanța acestui nou obiectiv turistic pentru dezvoltarea comunității.

"Prin grija familiei Calcan, s-a creat un așezământ deosebit, iar astăzi sărbătorim nu doar deschiderea acestui hotel, ci și dezvoltarea economică a regiunii. Aceasta este o zi specială, având în vedere și sărbătoarea Sfântului Andrei, ocrotitorul României", a spus Înaltpreasfinția Sa.

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a apreciat impactul pe care hotelul îl va avea asupra turismului din zonă, subliniind importanța colaborării între autorități și investitori pentru dezvoltarea regionului. De asemenea, primarul comunei Moroeni, Laurentiu Moraru, a evidențiat contribuția hotelului la economia locală și a menționat că aceasta va oferi oaspeților o experiență unică în mijlocul naturii.

Proprietarul hotelului, Valentin Calcan, a vorbit emoționat despre drumul parcurs spre realizarea acestui proiect. "Am reușit să construim de la zero un hotel de lux în acest loc minunat. Vreau să mulțumesc tuturor celor care m-au sprijinit în această aventură. Visul meu a devenit realitate datorită susținerii familiei și a echipei de la hotel", a declarat acesta.

Cu deschiderea Hotelului Pestera Wellness and Spa, turismul dâmbovițean speră să capete un nou avânt, atrăgând turiști din întreaga țară și nu numai, care doresc să se bucure atât de frumusețea naturii, cât și de confortul oferit de această nouă destinație de lux.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe