Înapoi la știri

Expozitie dedicata Tezaurului Romanesc, la Chisinau

15 Nov 2024
3 minute min
Simona Stan

Expozitie dedicata Tezaurului Romanesc, la Chisinau

Banca Națională a României, împreună cu Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chișinău, va organiza o expoziție itinerantă în Republica Moldova. Aceasta are ca scop promovarea internațională a problemei Tezaurului românesc trimis la Moscova în timpul Primului Război Mondial, care nu a fost recuperat până în prezent.

Vernisajul expoziției intitulate „Tezaurul Băncii Naționale a României trimis la Moscova și nerecuperat - o creanță mai veche de un secol” va avea loc sâmbătă, 16 noiembrie 2024, între orele 12:00 și 14:00, la Muzeul Național de Istorie a Moldovei. Această expoziție va prezenta documente și imagini din arhivele românești și rusești, evidențiind evoluția acestei probleme pe parcursul a mai bine de un secol.

Vizitatorii vor putea afla despre condițiile evacuării stocului de aur al BNR în Rusia și confiscarea acestuia de către bolșevici, precum și despre consecințele acestei acțiuni asupra economiei românești și eșecul tratativelor postbelice româno-sovietice. Expoziția va include, de asemenea, informații despre cele două restituiri de valori istorice și artistice românești evacuate la Moscova în 1935 și 1956, precum și discuțiile dintre liderii partidelor comuniste în 1965 și evoluțiile situației tezaurului BNR după 1990.

Un aspect distinctiv al expoziției va fi prezentarea, în premieră publică, a unei copii a documentului valoros cunoscut sub numele de „Moscova 1”. Începând cu noiembrie 2023, Consiliul de administrație al BNR a inițiat o nouă abordare a problemei tezaurului de la Moscova, urmărind să informeze opinia publică internațională și factorii de decizie despre existența unei creanțe legale, valida și exigibile a României, care se referă la cele 91,5 tone de aur confiscate de puterea bolșevică din Rusia în urmă cu 106 ani.

Această expoziție face parte dintr-o serie de manifestări care s-au desfășurat în orașe precum Cracovia, Varșovia, Viena, Bremen, Tel Aviv, și care au continuat anul acesta la Bruxelles și Washington DC. Campania a fost inițiată după 1990 prin republicarea documentelor păstrate la Banca Națională a României, referitoare la transportul tezaurului la Moscova, pentru a evita capturarea acestuia de către armatele străine care ocupaseră o mare parte a țării.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe