Înapoi la știri

Evaluarea Națională 2024: Programul și Regulile Examenului în Județul Dâmbovița

19 Jun 2024
4 minute min
Cristina Preda

Evaluarea Națională 2024: Programul și Regulile Examenului în Județul Dâmbovița

În perioada 25 iunie - 9 iulie 2024, va avea loc Evaluarea Națională pentru elevii de clasa a VIII-a. În județul Dâmbovița, potrivit datelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean, s-au înscris 3876 de absolvenți.

👉 Calendarul Evaluării Naționale

Conform calendarului stabilit pentru anul școlar 2023-2024, probele se vor desfășura astfel:

  • 25 iunie 2024: Proba scrisă la Limba și literatura română
  • 27 iunie 2024: Proba scrisă la Matematică
  • 28 iunie 2024: Proba scrisă la Limba și literatura maternă
  • 3 iulie 2024: Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 14:00)
  • 3 iulie (16:00 - 19:00) și 4 iulie 2024 (08:00 - 12:00): Depunerea contestațiilor
  • 4 - 9 iulie 2024: Soluționarea contestațiilor
  • 9 iulie 2024: Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

Examenele vor avea loc în 110 centre de examinare. Accesul candidaților este permis între orele 8:00 și 8:30, iar probele încep la ora 9:00. Timpul efectiv de lucru pentru fiecare probă scrisă este de 120 de minute. Candidatii care beneficiază de prelungirea timpului de lucru, conform aprobărilor Comisiei Județene, pot primi maxim două ore suplimentare.

👉 Detalii Despre Desfășurarea Examenelor

Candidatii vor primi subiectele sub formă de broșură și hârtie ștampilată pentru ciorne. Aceștia pot solicita pagini suplimentare dacă este necesar. Examenele sunt monitorizate audio-video.

Introducerea în sala de examen a materialelor ajutătoare (manuale, dicționare, notițe, cărți, ciorne, rezumate, culegeri etc.) și a dispozitivelor electronice (telefoane mobile, instrumente de calcul, stocare de informații sau comunicare) este strict interzisă. De asemenea, candidații trebuie să lase ghiozdanele, rucsacurile, sacoșele și poșetele în sala de depozitare stabilită de comisia unității de învățământ sau centrul de examen.

Candidații care refuză să lase obiectele personale în sala de depozitare nu vor fi primiți la examen. Cei care fraudează sau încearcă să fraudeze vor fi eliminați și vor primi nota 1.

Elevii care doresc să predea lucrările înainte de expirarea timpului maxim de rezolvare pot ieși din sala de examen, dar nu mai devreme de o oră de la începutul probei. La ieșire, candidații nu vor primi subiectele.

👉 Evaluarea Digitalizată și Comunicarea Rezultatelor

În județul Dâmbovița, pentru evaluarea digitalizată a lucrărilor scrise, s-au aprobat un centru zonal de evaluare (Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Târgoviște) și un punct de lucru (Școala Gimnazială „Coresi” Târgoviște).

Rezultatele vor fi comunicate anonimizat, utilizând coduri individuale atribuite candidaților la prima probă susținută. Aceste coduri vor înlocui numele și prenumele candidaților, respectând Regulamentul general privind protecția datelor personale.

Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița pune la dispoziție o linie Telverde (0800816245) pentru sesizarea eventualelor nereguli în desfășurarea Evaluării Naționale.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe