Înapoi la știri

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și crearea unei noi agenții subordonate Prim-Ministrului

20 Nov 2024
4 minute min
Cristina Preda

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și crearea unei noi agenții subordonate Prim-Ministrului

Agentia Nationala Antidrog (ANA) va fi desființată, iar în locul acesteia se va forma o nouă agenție, numită Agentia Nationala pentru Coordonare si Politici in Domeniul Drogurilor si Adictiilor, care va fi plasată sub autoritatea Prim-Ministrului. Anunțul a fost făcut miercuri de Victoria Stoiciu, consilier de stat la Cancelaria Prim-Ministrului, cu ocazia unei conferințe dedicate Zilei Internaționale a Drepturilor Copilului, organizată la Palatul Parlamentului.

Stoiciu a subliniat importanța acestei schimbări, afirmând că adicțiile, în special cele legate de consumul de droguri, sunt o problemă de sănătate publică, nu doar o chestiune de natură infracțională, mai ales în contextul copiilor. „În urma consultărilor cu organizațiile neguvernamentale și cu experții din domeniu, am considerat necesar să mutăm ANA din subordinea Ministerului Afacerilor Interne în subordinea Prim-Ministrului”, a explicat Stoiciu.

Conform acesteia, detaliile legate de noua agenție vor fi stabilite printr-o Hotărâre de Guvern, care va fi supusă transparenței până la finalizarea mandatului actualului guvern. Noul organism va fi condus de un secretar de stat care va coordona și va colabora cu toate ministerele implicate.

„Această agenție va avea responsabilități legate de coordonarea politicilor și campaniile de prevenire, printre alte activități. Este esențial ca aceasta să fie condusă de cineva cu rang de secretar de stat, pentru a facilita cooperarea eficientă cu celelalte ministere”, a adăugat Stoiciu.

În plus, ea a clarificat că ofițerii din cadrul ANA vor rămâne în structurile Ministerului de Interne și vor continua să își desfășoare activitatea pe teme specifice.

Se va pune accent și pe alte tipuri de adicții, precum jocurile pe internet și consumul de tutun. „Trebuie să ne ocupăm nu doar de droguri, ci și de celelalte adicții periculoase”, a subliniat Stoiciu.

În ceea ce privește prevenția, evaluarea și tratamentul, acestea vor fi integrate în subordinea Ministerului Sănătății. Centrele care operau sub ANA, numite Centre de evaluare și prevenire, vor fi reorganizate și integrate în structura Ministerului Sănătății, asigurând astfel o rețea mai bună de evaluare, consiliere și tratament.

Astfel, se va forma o colaborare mai eficientă care va sprijini combaterea adicțiilor și va înlesni accesul la servicii adecvate de sănătate mintală.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe