Înapoi la știri

Comisar-șef de poliție din Alba, urmărit penal pentru abuz în serviciu

20 Jun 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Comisar-șef de poliție din Alba, urmărit penal pentru abuz în serviciu

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a anunțat începerea urmăririi penale împotriva comisarului-șef de poliție Dogaru Florin Constantin, șeful Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Alba, sub acuzația de abuz în serviciu. În același dosar, DNA a dispus începerea urmăririi penale și pentru alți patru polițiști, printre care se numără și un ofițer din cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA).

Potrivit comunicatului DNA, toți suspecții sunt acuzați că au exercitat presiuni asupra altor doi polițiști pentru a-i determina să nu-și îndeplinească atribuțiile în zonele unde se desfășurau activități de exploatare a lemnului. Procurorii susțin că polițiștii inculpați „au protejat interesele celorlalți inculpați cercetați (la vremea respectivă marea majoritate desfășurau activități de exploatare a materialului lemnos), prin aceea că și-ar fi exercitat în mod defectuos atribuțiile de serviciu în ceea ce-i privește pe doi agenți de poliție din cadrul IPJ Alba și Brigada de Operațiuni Speciale (BOS) Alba-Iulia, care ar fi interferat, prin munca de poliție desfășurată, cu cea a oamenilor de afaceri.”

În concret, ancheta arată că în urma unor controale efectuate de către cei doi agenți în zonele de exploatare a lemnului, la insistențele oamenilor de afaceri sau ca urmare a oferirii unor foloase necuvenite (în cazul inculpatului Toma Dan), inculpații polițiști ar fi desfășurat mai multe activități ilegale.

În această cauză sunt anchetați și trei civili. „Totodată, în scopul intimidării, inculpatul N.C.G. (administrator al SC VLAD & ANDREI FOREST SRL) i-ar fi urmărit, supravegheat, fotografiat/filmat fără drept și fără vreun interes legitim, pe cei doi agenți de poliție atât la domiciliu, la locul de muncă, cât și în alte locuri pe care aceștia le-au frecventat. În contextul de mai sus, inculpații S.I. (om de afaceri), F.M.I. (persoană ce desfășoară activități de exploatare a materialului lemnos), și N.C.G., i-ar fi promis unei persoane (martor în cauză) suma de 5.000 de euro pentru a-și trafica o presupusă influență asupra unor funcționari din conducerea Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), și că-i va determina pe aceștia să-l transfere pe unul dintre agenți într-o altă subunitate de poliție,” se arată în comunicatul DNA.

Această investigație subliniază necesitatea unei supravegheri stricte și a responsabilizării continue a forțelor de ordine pentru a preveni astfel de abuzuri de putere și pentru a menține integritatea instituțiilor publice. DNA continuă ancheta pentru a stabili toate detaliile implicate și eventualii complici în interiorul și în afara forțelor de poliție.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe