Înapoi la știri

Cele mai multe autoturisme la 1000 de locuitori, în București și județul Ilfov

12 May 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu
Regiunea Bucureşti-Ilfov cu cea mai mare rată de motorizare în România În România, regiunea Bucureşti-Ilfov domină în ceea ce priveşte numărul de maşini în raport cu numărul locuitorilor. Potrivit datelor Eurostat pentru anul 2022, la mia de locuitori există 640 de autoturisme. Această cifră este apropiată de medie în ţări precum Franţa, Germania, Austria şi Italia. Situatie diferită în restul ţării Situaţia este însă diferită în restul ţării, unde numărul de maşini variază în funcţie de regiune. În centrul, vestul şi nord-vestul ţării, raportul este de la 407 la 447 maşini la mia de locuitori, în timp ce în est şi sud acesta scade de la 315 la 393 maşini. România se află printre cele 10 regiuni europene cu cea mai mică rată de motorizare, alături de două regiuni din Grecia, patru din Italia, câte una din Germania şi Austria. România domină în topul regiunilor mai puţin motorizate din Europa Este interesant de menţionat că în topul celor mai puţin motorizate regiuni din Europa, două se află în România, împreună cu patru în Grecia, două în Franţa, una în Germania şi una în Austria. Regiunea metropolitană Berlin şi cea a Vienei completează acest top 10. Recorduri în Italia Italia este ţara unde se găsesc cele mai multe maşini la mia de locuitori. Valle d’Aosta are o medie de 2.339 autovehicule pentru 1000 de locuitori, urmată de Provincia Trento cu 1431 şi Bolzano cu 935. Dintre cele mai motorizate 10 regiuni din Europa, patru sunt în Italia, una în Finlanda, Grecia, Olanda şi Cehia. Numărul de maşini, influenţat de situaţia economică Numărul de maşini dintr-o regiune este influenţat de condiţiile economice, dar şi de anumite circumstanţe specifice, cum ar fi regulile fiscale. De exemplu, în Olanda şi Suedia, situaţia cu maşinile electrice stă foarte bine, cu o pondere medie cuprinsă între 6,6% şi 12,8% din numărul total de maşini înmatriculate. În topul celor mai electrificate 10 regiuni, patru sunt din Olanda, patru din Suedia, iar câte una în Luxembourg şi Austria. România, în coada clasamentului În schimb, şapte regiuni din Grecia şi câte una din Cehia, Polonia şi Spania nu au niciuna din maşinile lor electrică din totalul celor înmatriculate. În România, regiunea Bucureşti-Ilfov a avut în anul 2022 o pondere de 0,79% pentru maşinile electrice, în timp ce restul regiunilor au o pondere cuprinsă între 0,14% şi 0,3%. Acest lucru arată că ţara noastră se află în coada clasamentului în ceea ce priveşte adopţia maşinilor electrice.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe