Înapoi la știri

Amenzi de peste 90.000 lei în urma razelor organziate de polițiștii din Dâmbovița pentru siguranța traficului!

26 Feb 2024
2 minute min
Maria Popescu
ZECI DE INFRACȚIUNI ȘI NEGUL DE ALCOOL ÎN DÂMBOVIȚA În ultimele 24 de ore, polițiștii din Dâmbovița au fost nevoiți să intervină la 37 de evenimente, majoritatea înregistrate prin sistemul de urgență 112. Aceștia au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de peste 90.000 de lei, pentru nerespectarea regulilor de circulație. În cadrul misiunilor de prevenire și combatere a faptelor ilegale, polițiștii au controlat 221 de autovehicule, au legitimat 265 de persoane și au testat 92 de șoferi pentru consumul de alcool sau substanțe psihoactive. Ca urmare a acestor verificări, au fost retrase 10 certificate de înmatriculare și reținute 16 permise de conducere, din care două pentru consum de alcool și unul pentru consum de droguri. De asemenea, în acest final de săptămână, polițiștii dâmbovițeni au intensificat acțiunile de monitorizare a traficului rutier și au organizat 18 filtre pe întreg teritoriul județului. Scopul principal a fost identificarea conducătorilor auto care pot pune în pericol siguranța traficului rutier. Potrivit raportului poliției, s-au înregistrat 28 de posibile infracțiuni, dintre care majoritatea au fost depistate din oficiu. În total, au fost aplicate 266 de sancțiuni contravenționale, în mare parte pentru nerespectarea regulilor de circulație și a prevederilor legale privind conviețuirea socială și liniștea publică. Astfel, în urma activităților desfășurate pentru menținerea ordinii și siguranței publice, polițiștii au reușit să prevină potențiale amenințări și să descurajeze unele fapte ilegale. Cu toate acestea, fenomenul de conducere sub influența alcoolului rămâne o problemă majoră în Dâmbovița, ceea ce necesită continuarea eforturilor și intensificarea acțiunilor de prevenire și sancționare a șoferilor care încalcă regulile de circulație.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe