Înapoi la știri

Academia Română a premiat cele mai valoroase lucrări științifice și artistice din 2022

04 Dec 2024
4 minute min
Maria Popescu

Academia Română a premiat cele mai valoroase lucrări științifice și artistice din 2022

Academia Română a organizat miercuri, 4 decembrie 2024, o ceremonie în Aula sa pentru a onora cele mai valoroase contribuții științifice și artistice realizate în anul 2022. Evenimentul a început la ora 10, având loc în fața membrilor Adunării Generale a Academiei.

Premiile au fost oferite pe diverse secțiuni. La secția de filosofie, teologie și pedagogie s-au acordat următoarele premii:

  1. Premiul "Constantin Rădulescu-Motru" a fost câștigat de Daniel-Răzvan Nica pentru lucrarea "Cine sunt eu? Autenticitatea și limitele sale morale".
  2. Premiul "Mircea Florian" a fost oferit editorilor Marius-Augustin Drăghici și Oana-Anamaria Vasilescu pentru "Mic compendiu de epistemologie românească, Partea I".
  3. Premiul "Ion Petrovici" a fost decernat Danielei-Rodica Jalobeanu pentru studiul "Spectacolul filosofiei: Cum citim Scrisorile lui Seneca?".

În cadrul secției de filologie și literatură, premiile au fost acordate astfel:

  1. Premiul "Timotei Cipariu" a fost câștigat de Florentina Nicolae și alții pentru "Nicolaus Olahus: Opere, vol. I-II".
  2. Premiul "Bogdan Petriceicu Hasdeu" a fost oferit Mariei Marin, coordonatoarea lucrării "Graiuri românești din Banatul sârbească".
  3. Premiul "Ion Creangă" a fost acordat lui Bogdan-Alexandru Stănescu pentru romanul "Abraxas".

La secția de științe istorice și arheologie, premiile au fost acordate:

  1. Premiul "Vasile Pârvan" a revenit lui Emil-Alexandru Berzovan pentru lucrarea "At the Borders of the Great Steppe. Late Iron Age Hillforts between the Eastern Carpathians and Prut (5th-3rd centuries BC)".
  2. Premiul "Dimitrie Onciul" a fost câștigat de Valeriu Sârbu și Francisc-Cristian Schuster pentru "Necropolele preistorice de la Brăilița, în zona Dunării de jos".

Secția de științe economice, juridice și sociologie a oferit premii pentru contribuțiile deosebite, inclusiv:

  1. Premiul "Petre S. Aurelian" a fost acordat lui Ovidiu Nicolescu și Ciprian Nicolescu pentru lucrarea despre managementul părților interesate în contextul COVID-19.
  2. Premiul "Dimitrie Gusti" a fost câștigat de Vasile Avadanei și Lidia Avadanei pentru cercetarea asupra ADN-ului civilizației montane românești.

Premiile au fost acordate și în alte domenii, precum științele medicale, științele agriculturii și silviculturii, fiecare având lucrări recunoscute pentru excelența lor, semnalând astfel preocuparea continuă a Academiei Române pentru promovarea valorilor științifice și artistice în țară.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe