Spitalele din România vor fi finanțate în funcție de servicii, nu de paturi
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a anunțat joi modificarea sistemului de finanțare a spitalelor, urmând ca aceste instituții să primească fonduri în funcție de serviciile medicale oferite și de numărul pacienților tratați, ca parte a unei reforme menite să îmbunătățească accesul la servicii medicale, conform damboviteanul.com.