Majestatea Sa Margareta și Printul Radu Enjoying visit to Belgian Royal Military Academy"Their Majesties Margareta and Radu visited today the Belgian Royal Military Academy. Founded by King Leopold I in 1834, it is the only military higher education institution in Belgium and has built an international reputation by training both Belgian officers and soldiers from other European and African countries. Its students have traditionally included members of the Belgian Royal Family, including King Philippe and Princess Elisabeth, Duchess of Brabant, the heir apparent. Welcomed with an Honor Guard, the Crown Custodian and the Prince Consort held talks with the Commander of the Royal Academy, Division Admiral Yves Dupont. This was an opportunity to present the main axes of military education in Belgium, as well as the Romanian and Belgian approaches in terms of security assurance. The discussions with Romanian researchers working at the Royal Military Academy and with lecturers and professors from the "World Politics" department of this institution, further highlighted ideas concerning current security challenges and ways to overcome them.
Before visiting the training and educational spaces of the student soldiers, Their Majesties and the Prince Consort engaged in a dialogue with the academy's professors on topics related to European security, particularly that of the EU and NATO's Eastern flank. The visit was attended by Romania's Ambassador to Brussels, Her Excellency Andreea Păstârnac, and the Deputy Chief of Defense Staff of Romania, Lieutenant General Dragoș-Dumitru Iacob."
Majestatea Sa Margareta și Printul Radu se află într-o vizită oficială la Academia Militară Regală din Belgia. Această instituție de învățământ superioară a fost înființată în anul 1834 de către Regele Leopold I și este singura din țară specializată în formarea militarilor. Academia are un renume internațional, având în vedere că a pregătit nu doar ofițeri belgieni, ci și militari din alte țări europene și chiar din Africa.
Printre studenții săi se numără și membri ai Casei Regale belgiene, precum Regele Philippe și Prințesa Elisabeta, moștenitoarea Tronului. Astfel, Majestatea Sa și Printul Radu au fost primiți cu Garda de Onoare și au avut o întâlnire cu Comandantul Academiei Regale, amiralul de divizie Yves Dupont.
În cadrul acestei întâlniri, au fost discutate principalele aspecte ale educației militare în Belgia, precum și abordările românești și belgiene în materie de securitate. Mai mult decât atât, au fost prezentate idei privind provocările actuale în materie de securitate și soluții pentru a le depăși. Aceste discuții au avut loc și cu cercetători români care lucrează în cadrul Academiei Militare Regale și cu lectori și profesori din cadrul catedrei de "Politică mondială".
Înainte de a vizita spațiile de învățământ și de antrenament ale militarilor studenți, Majestatea Sa și Printul Radu au avut o întrevedere cu profesorii academiei. Au fost abordate teme referitoare la securitatea europeană, cu accent pe flancul estic al UE și NATO.
Vizita a fost organizată în prezența Ambasadorului României în Belgia, Andreea Păstârnac, precum și a locțiitorului șefului Statului Major al Apărării din România, generalul-locotenent Dragoș-Dumitru Iacob.
Această vizită în cadrul Academiei Militare Regale a Belgieniilor marchează o importantă colaborare între România și Belgia în domeniul securității și evidențiază importanța cooperării în această sferă.