Înapoi la știri

Ursula von der Leyen ajunge la Kiev pentru a marca doi ani de război înţărcut în Ucraina

24 Feb 2024
3 minute min
Maria Popescu
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a ajuns astăzi în vizită la Kiev pentru a marca doi ani de la declanșarea războiului în Ucraina. Scopul acestei vizite este de a arăta sprijinul și solidaritatea UE față de Ucraina în aceste momente tragice. Programul vizitei nu a fost făcut public din motive de securitate. Într-un comunicat emis vineri, președinta Ursula von der Leyen a declarat că această zi reprezintă „o aniversare tragică: aceea a agresiunii ruse pe scară extinsă contra Ucrainei”. Alături de ea, au mai emis declarații și președintele Consiliului European, Charles Michel, și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola. Aceștia au transmis un mesaj puternic de susținere a Ucrainei și de condamnare a acțiunilor Rusiei. La împlinirea a doi ani de la începutul războiului, UE a adoptat cel de-al 13-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, cel mai sever până în prezent. Acesta cuprinde un set amplu de măsuri și are ca scop sancționarea Rusiei pentru acțiunile sale agresive în Ucraina. De asemenea, pachetul de sancțiuni include și sancționarea unor companii chineze pentru încălcarea embargoului impus de UE în privința Ucrainei. În cadrul vizitei sale, președinta Comisiei Europene va avea discuții cu oficialitățile ucrainene, cu scopul de a identifica modalități de a spori sprijinul UE pentru Ucraina și de a aduce o soluție pentru escaladarea conflictului. De asemenea, ea va vizita și unele zone afectate de război în vederea evaluării situației umanitare din teren. UE a fost întotdeauna alături de Ucraina în aceste momente dificile și va continua să sprijine țara în drumul său către pace și stabilitate. Această vizită a președintei Ursula von der Leyen este un semn clar al angajamentului UE față de Ucraina și de valorile sale fundamentale.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe