Înapoi la știri

Sute de copii entuziasmați la ''Ziua porților deschise'' la Jandarmeria Dâmbovița. Elevi și preșcolari au explorat echipamente și au asistat la exerciții demonstrative, alături de polițiști. Ziua dedicată Zilei Jandarmeriei Române.

02 Apr 2024
3 minute min
Maria Popescu
Inspectoratul de Jandarmi Județean „Mircea cel Bătrân” Dâmbovița a fost gazda unei zile pline de activități și bucurii pentru peste 200 de elevi și preșcolari din municipiul Târgoviște și din satele Voinești și Băleni. Însoțiți de părinți și cadre didactice, aceștia au participat la evenimentul „Ziua Porților deschise”, organizat de instituția prin scopul de a familiariza copiii cu munca și misiunile jandarmilor. Elevii au avut ocazia de a vizita atelierele și de a vedea echipamentele folosite de jandarmii montani în misiunile de salvare, precum și materialele specifice de protecție și intervenție. Au fost încântați de demonstrațiile de autoapărare, alături de câinii de serviciu și de intervenție antiteroristă. De asemenea, specialiștii în resurse umane le-au prezentat liceenilor condițiile pe care trebuie să le îndeplinească pentru a se putea înscrie în școlile postliceale de subofițeri ale Jandarmeriei Române. Această activitate a Inspectoratului de Jandarmi Județean „Mircea cel Bătrân” Dâmbovița face parte din seria de evenimente organizate cu ocazia celebrării Zilei Jandarmeriei Române. Pe 3 aprilie, instituția împlinește 174 de ani de la înființare, iar activitățile dedicate acestei sărbători au ca scop promovarea rolului, atribuțiilor și misiunilor jandarmilor dâmbovițeni în comunitate. Printre persoanele care au participat la eveniment s-a numărat și prefectul județului, Claudia Gilia, care a transmis prin intermediul paginii sale de socializare un mesaj de mulțumire către jandarmi pentru colaborarea deosebită. „Ziua Porților Deschise la Inspectoratul de Jandarmi Județean „Mircea cel Bătrân” Dâmbovița a fost un real succes, datorită profesionalismului și dedicării jandarmilor în asigurarea ordinii și siguranței în comunitate.”, a scris Gilia pe pagina sa. Evenimentul „Ziua Porților deschise” s-a dovedit a fi o oportunitate excelentă pentru copii de a afla mai multe despre munca și rolul jandarmilor și de a interacționa cu aceștia într-un mod prietenos și educativ. Inspectoratul de Jandarmi Județean „Mircea cel Bătrân” Dâmbovița a demonstrat încă odată că este o instituție dedicată în slujba comunității și că are o relație bună și de colaborare cu autoritățile locale și județene.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe