Înapoi la știri

Poșta Română își modernizează flota cu 20 de motoscutere electrice

15 Nov 2024
3 minute min
Cristina Preda

Poșta Română își modernizează flota cu 20 de motoscutere electrice

Poșta Română a anunțat recent achiziția a 20 de motoscutere electrice, menite să îmbunătățească rapiditatea și siguranța livrărilor efectuate de curierii companiei. Motoscuterele vor înlocui vechea flotă de mopede, care a fost utilizată timp de 16 ani, și contribuie astfel la programul "Poșta Verde".

Compania Națională "Poșta Română", cea mai mare entitate de servicii poștale și curierat din țară, se află într-un proces de modernizare continuu, având ca obiectiv principal echiparea resursei umane cu vehicule eficiente și prietenoase cu mediul. Aceste noi mopede electrice sunt construite pentru a face față unui regim intens de utilizare și sunt dotate cu portbagaje durabile, ce facilitează livrările.

Directorul general al Poștei Române, Valentin Ștefan, a declarat: "După 16 ani, curierii noștri vor beneficia de motoscutere electrice, care oferă soluții moderne, eficiente și sustenabile. Este esențial să reducem timpul necesar livrărilor, mai ales în zonele urbane aglomerate. Motoscuterele sunt potrivite pentru traficul intens și au un consum redus de energie, ceea ce le face ideale pentru acest tip de livrări."

Acest proiect de achiziție a motoscuterelor electrice se desfășoară inițial în zona București-Ilfov, dar compania plănuiește extinderea acestui model la nivel național.

Poșta Română este cunoscută ca fiind singura companie de curierat și servicii poștale din România care ajunge în toate colțurile țării, fiind un furnizor principal de servicii poștale. Compania investește constant în tehnologie și digitalizare, având ca scop îmbunătățirea calității serviciilor oferite populației. În prezent, Poșta Română se modernizează și optimizează, oferind o gamă largă de servicii, inclusiv tipărirea și expediția materialelor, servicii financiare, dar și publicitate indoor și comercială.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe