Înapoi la știri

Poliția Rutieră desfășoară acțiuni pentru depistarea șoferilor care conduc sub influența alcoolului

17 Jun 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Poliția Rutieră desfășoară acțiuni pentru depistarea șoferilor care conduc sub influența alcoolului

Pe parcursul zilei de ieri, 16 iunie, în intervalul orar 08:00-11:00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au organizat o acțiune pentru depistarea conducătorilor de autovehicule care se află sub influența alcoolului sau a altor substanțe. Acțiunea s-a desfășurat în mai multe locuri din oraș, iar scopul principal a fost prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței pe drumurile publice.

În cadrul acestei acțiuni, polițiștii au realizat 46 de testări cu ajutorul echipamentelor din dotare. Rezultatele au arătat că 7 dintre persoanele testate conduceau sub influența băuturilor alcoolice. Printre aceștia, s-au numărat 5 conducători de motociclete, iar ceilalți 2 au fost conducători de autoturisme.

"Fiecare șofer testat a trebuit să sufle într-un aparat etilotest, iar cei care au avut un rezultat pozitiv au fost imediat sancționați", au declarat polițiștii prezenți la acțiune. Deoarece consumul de alcool la volan reprezintă un pericol major pentru toți participanții la trafic, autoritățile au luat măsuri drastice.

În urma testărilor, politistii au decis suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile pentru toți cei care au fost depistați în stare de ebrietate. Această măsură este menită să descurajeze astfel de comportamente și să contribuie la siguranța rutieră.

Acțiuni similare vor continua și în perioada următoare, poliția rutieră având ca obiectiv monitorizarea atentă a traficului și impunerea măsurilor necesare pentru prevenirea incidentelor cauzate de consumul de alcool la volan.

Autoritățile încurajează toți conducătorii auto să respecte regulile de circulație și să evite consumul de alcool înainte de a se urca la volan. Siguranța în trafic este o responsabilitate comună, iar respectarea legii contribuie la protejarea vieților tuturor participanților la trafic.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe