Minorii au apelat greșit la 112: părinții amendați
Minorii au apelat greșit la 112: părinții amendați
În data de 12 iunie, polițiștii din cadrul Secției nr. 10 Poliție Rurală Petrești au primit două apeluri la numărul de urgență 112, privind un presupus sechestru.
Verificările efectuate au dus la identificarea apelanților, doi minori de 13 și 7 ani din localitatea Grozăvești, care erau în siguranță la domiciliu. Mamele acestora au fost amendate cu câte 500 de lei fiecare, deoarece nu și-au supravegheat corespunzător copiii.
Polițiștii le-au explicat implicatilor că apelurile la 112 trebuie făcute doar în cazuri reale de urgență care necesită intervenție promptă.
Inspectoratul de Poliție Județean a subliniat că alarmarea falsă a agențiilor de intervenție se sancționează cu amenzi între 2.000 și 4.000 de lei sau prestarea între 200 și 400 de ore de muncă în folosul comunității. Repetarea contravenției în decurs de un an duce la amenzi între 4.000 și 8.000 de lei sau prestarea între 400 și 800 de ore de muncă în folosul comunității.
De asemenea, apelarea abuzivă la 112 sau transmiterea de mesaje abuzive la numerele 113 și 114 se pedepsesc cu amenzi între 1.000 și 2.000 de lei sau prestarea între 100 și 200 de ore de muncă în folosul comunității. Repetarea acestor fapte în decurs de un an se sancționează cu amenzi între 2.000 și 4.000 de lei sau prestarea între 200 și 400 de ore de muncă în folosul comunității.