Înapoi la știri

Medalii pentru înotătorii dâmbovițeni la Cupa Rotary Contratimp Târgoviște: Andreea Văcaru și Anastasia Udroiu au urcat pe podium în primele două zile de concurs

25 Feb 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Înotătorii de top ai județului au avut o performanță impresionantă la Cupa Rotary Contratimp Târgoviște. În primele două zile, aceștia s-au clasat pe podium în mai multe categorii, iar în ultima zi a competiției se așteaptă noi rezultate remarcabile. Andreea Văcaru, în vârstă de 18 ani și legitimată la CS Târgoviște, a fost una dintre cele mai de succes sportive. Ea a câștigat medalia de aur la proba de 100 m fluture și medalia de argint la 50 m liber. Anastasia Udroiu Ivan, în vârstă de 14 ani și membră a clubului Renovatio Sport, a obținut două medalii de argint la probele de 100 m fluture și 800 m liber. În total, CSM Târgoviște a adus acasă cele mai multe medalii de bronz. Ștefan Rachieru, în vârstă de 18 ani, s-a clasat pe podium la 400 m amestec și 50 m bras, în timp ce Luca Vătavu (16 ani) și Alexandra Gheorghe (16 ani) au câștigat medalii de bronz la probele de 400 m amestec și 50 m fluture, respectiv. Andreea Văcaru a continuat să impresioneze în a doua zi a competiției, obținând medalia de argint la 100 m spate și bronzul la 100 m liber. Anastasia Udroiu a câștigat medalia de argint la proba de 200 m fluture, iar Ștefan Rachieru și Alexandra Gheorghe și-au încheiat performanțele cu o medalie de argint la 200 m spate și bronz la 200 m bras. Printre alți înotători care au concurat sub egida cluburilor CSM Târgoviște și Renovatio Sport se numără Tudor Simion, Luca Vătavu, Nikita Jitaru, Andrei Dobre, Eric Stroică, Ștefania Mirea, Ana Maria Zamă, Antonia Pădure, Radu Brașoveanu, Horia Nae, Călin Grigoroi, Pavel Goran și Radu Jantîc. Cupa Rotary Contratimp se va încheia astăzi, la Complexul Turistic de Natație Târgoviște, cu speranțe mari pentru rezultate de top din partea înotătorilor noștri.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe