Înapoi la știri

Klaus Iohannis și soția sa au participat la slujba de Înviere din Sibiu, însoțiți de familiile lor.

31 Mar 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Preşedintele Klaus Iohannis şi soţia sa, Carmen, au participat la slujba de Înviere de la Biserica romano-catolică „Sfânta Treime” din Piaţa Mare, Sibiu, sâmbătă seara. Evenimentul a fost marcat de un mesaj special transmis de şeful statului pentru creştinii catolici care sărbătoresc Paştele. Prezenţa cuplului prezidenţial la ceremonie a fost semnalată de agenţia de presă Agerpres. Înainte de a intra în biserică, preşedintele Iohannis a transmis un scurt mesaj în care le-a urat sărbători fericite creştinilor care serbează Învierea. "În această seară, doresc tuturor creştinilor care sărbătoresc acum, astăzi şi mâine, Învierea, sărbători fericite, în linişte şi pace, alături de familiile şi prietenii lor", a declarat preşedintele. Mesajul său a continuat prin sublinierea importanţei acestei sărbători şi a semnificaţiei aduse de ea: "Paştele ne oferă prilejul să fim uniţi cu cei dragi şi ne reaminteşte mereu de iubirea şi puterea divină care ne însoţesc". În final, preşedintele a folosit cuvintele sale pentru a îndruma pe cei prezenţi să profite de această ocazie specială şi să petreacă timp de calitate împreună cu cei dragi. Aceasta este a doua oară când preşedintele Iohannis şi soţia sa participă la slujba de Înviere la Biserica „Sfânta Treime” din Sibiu în calitate de cuplu prezidenţial. Anul trecut, cei doi au fost prezenţi la aceeaşi ceremonie împreună cu preotul basilian Liviu Crăciun. În altă ordine de idei, alţi preşedinţi ai României au marcat sărbătorile pascale de-a lungul anilor la diverse biserici din ţară. Astfel, Traian Băsescu a fost prezent la Biserica greco-catolică din Cluj-Napoca în anul 2013, iar Nicolae Ceauşescu şi soţia sa, Elena, au participat la slujba de Înviere la Catedrala patriarhală din Bucureşti în 1977. În cadrul acestei sărbători, preşedintele Iohannis a oferit împreună cu soţia sa daruri simbolice copiilor prezenţi la biserica romano-catolică: cărţi şi dulciuri. Această gest de bunăvoinţă şi căldură umană este considerat de mulţi un exemplu potrivit pentru persoana ce reprezintă ţara în această perioadă atât de importantă pentru creştini.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe