Înapoi la știri

CS UNEFS București 1 și CS Satu Mare 1 au câștigat titlurile la spadă cadeți echipe

18 Jan 2026
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Echipele CS UNEFS București 1 și CS Satu Mare 1 au obținut titlurile de campioni ai României la spadă cadeți, cu echipe masculine și feminine, după finalele desfășurate la București. Conform Federației Române de Scrimă, confruntările au fost disputate luni, iar medaliile de bronz au fost adjudecate de alte echipe puternice din țară.

👉 Rezultatele competiției la masculin și echipele care au fost pe podium

CS UNEFS București 1, alcătuită din Andrei Lazăr, Mihai Popa, Ștefan Popa și Francesco Uberti, a învins în finală echipa CS Satu Mare 1, scor 44-29, și a cucerit titlul național la spadă cadeți masculin, echipe. Finala s-a desfășurat la București, iar bucureștenii și-au demonstrat superioritatea în fața adversarilor.

Medaliile de bronz au fost câștigate de LPS Craiova 1, care a învins cu scorul 45-41 pe CSA Steaua București. Echipa craioveană a fost formată din Ștefan Corbu, Yanis Cotman, Mihai Iordache și Radu Popescu, iar cealaltă formație pe podium a fost compusă din Alexander Luca, Eduard Luca, Horia Mladin și Nicolae Ștefan Pavelescu.

👉 Finala feminină și clasamentul pe podium la spadă cadeți echipe

În competiția feminină, CS Satu Mare 1 a câștigat titlul de campioană după un meci extrem de strâns cu CSS Quarto București 1, terminat 41-40. Echipa sătmăreană a fost formată din Denisa Crișan, Jazmin Ilyes, Johanna Kurtinecz și Julia Kurtinecz, iar CSS Quarto 1 a avut în componență pe Denisa Balko, Theodora Cristea, Maia Feraru și Elena Gușatu.

Locul trei i-a revenit echipei LPS Craiova 1, care a obținut victoria în finala mică cu scorul 45-34 în fața formației CS Satu Mare 3. Craiovencele au fost alcătuite din Maria Alina Alexandrescu, Ariana Covaci, Andrada Predoi și Bianca Raicu, în timp ce echipa sătmăreană a avut în componență pe Mara Mateș, Erika Silaghi și Fruzsina Tankoczi.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe