Înapoi la știri

Captură record de cocaină în portul Constanța

24 Sep 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu

Captură record de cocaină în portul Constanța

O mare captură de cocaină a avut loc în portul Constanța, unde autoritățile române au descoperit droguri ascunse în fructe congelate, destinate transportului rutier către Olanda. Containerul suspect a sosit în România în luna septembrie, provenind din Ecuador.

Operațiunea, denumită Exotic, a fost demarată în luna august și a implicat colaborarea mai multor instituții, printre care D.C.C.O. - Serviciul Antidrog, D.I.I.C.O.T., B.C.C.O. Constanța-S.C.C.O. Porturi Maritime, I.G.P.F. și Autoritatea Vamală Română. Pe 18 septembrie 2024, un container importat din Ecuador de către o firmă românească a fost descărcat într-un terminal din portul Constanța.

Ancheta a fost coordonată de procurorii D.I.I.C.O.T., iar investigarea a solicitat resurse considerabile din partea polițiștilor și a durat mai mult timp. Aceștia au reușit să identifice rapid doi cetățeni români, în vârstă de 33 și 36 de ani, suspectați de implicare în activitățile ilegale. După finalizarea formalităților vamale, containerul a fost transportat în municipiul Aiud.

În urma transportului, au fost descoperite 71 de butoaie cu pulpă de fructe congelate, transbordate într-un autocamion frigorific. În total, containerul conținea 75 de butoaie din metal, fiecare având o capacitate de aproximativ 200 kg. Activitatea a fost atent monitorizată de echipele D.O.S., D.C.C.O. și S.C.C.O. Porturi Maritime, iar transportul era destinat Olandei, unde trebuia să ajungă pe 25 septembrie.

Pe 23 septembrie, autocamionul care transporta pulpa de fructe congelate a ajuns la Punctul de trecere a frontierei Nădlac 1, unde a fost oprit cu ajutorul Poliției de Frontieră. Ulterior, polițiștii au efectuat un control fizic al bunurilor transportate, având suspiciuni că în interiorul produselor congelate se află o cantitate semnificativă de cocaină.

După control, s-a confirmat prezența cocainelor în butoaiele cu pulpă de fructe, iar echipele D.C.C.O. - Serviciul Antidrog, B.C.C.O. Alba Iulia și S.C.C.O. Porturi Maritime au intervenit pentru prinderea suspecților și efectuarea a trei percheziții domiciliare.

Se pare că membrii grupării aveau și un depozit în Aiud pentru stocarea unei părți din transportul suspect. Aici, au fost descoperite patru butoaie și 88 de cutii cu fructe congelate, în total aproximativ 880 kg. Trei persoane au fost duse la audieri la sediul D.I.I.C.O.T.-S.T. Constanța. Doi bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore, fiind acuzați de trafic internațional de droguri și trafic de droguri de mare risc, urmând ca cazul să fie prezentat judecătorului pentru arestare preventivă.

Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul mai multor brigăzi de combatere a criminalității organizate din Constanța, Timișoara, Alba Iulia și Arad.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe