Înapoi la știri

Abuzuri șocante la Spitalul de Psihiatrie din Stei, Bihor

12 Oct 2024
3 minute min
Cristina Preda

Abuzuri șocante la Spitalul de Psihiatrie din Stei, Bihor

La un spital de psihiatrie din Bihor au fost descoperite abuzuri grave asupra pacienților, întreprinse de personalul medical. Informațiile au fost aduse de o echipă de monitorizare care a efectuat o vizită la Spitalul de Psihiatrie din Stei, cea mai mare unitate de acest tip din România, și care a constat că pacienții erau supuși la agresiuni fizice și psihice.

Conform raportului Consiliului de Monitorizare a Implementării Convenției ONU privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilități, echipa a descoperit că pacienții erau bătuți, amenințați și chiar electrocutati cu un pistol cu electroșocuri, găsit în salonul nr.1 de la etajul 2 al secției pentru bărbăți. Această descoperire a determinat inspectorii să anunțe autoritățile competente.

După ce poliția a fost informată, cazurile de abuz au fost preluate de procurori. Ancheta a scos la iveală că mai mulți pacienți prezentau vânătăi și semne de tortură. Cu toate acestea, managerii spitalului, reprezentanți ai instituției, negau acuzațiile, menționând că două investigații sunt în curs de desfășurare: una penală și una internă.

Horia Miara, managerul spitalului, a declarat că pistolul cu electroșocuri a fost adus cu scopul de a fi folosit ca lanternă și a confirmat că cinci pacienți aveau vânătăi vizibile. Totodată, a subliniat că sălile sunt echipate corespunzător, în ciuda dovezilor contrare.

De asemenea, vizita echipei de monitorizare a relevat și condiții inumane în secție, cu saltele murdare, unele fără huse, obligând pacienții să doarmă direct pe materiale neigienice.

Comisia de monitorizare a făcut sesizări autorităților competente, iar spitalul a fost amendat cu 25.000 de lei după ce au fost găsite alimente expirate. Ultimul control efectuat de Direcția de Sănătate Publică Bihor a avut loc cu doar trei zile înainte de vizita echipei de monitorizare.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe