Garda de Mediu propune noi legi pentru combaterea deșeurilor „second-hand”
Garda de Mediu trage un semnal de alarmă asupra deșeurilor mascate sub eticheta de „second-hand”, considerându-le o problemă majoră de mediu la nivel național. Conform datelor prezentate, anul trecut s-au aplicat amenzi în valoare de peste 10 milioane de lei și s-au înregistrat 339 de plângeri penale.