ISU Dâmbovița avertizează asupra riscurilor gerului intens în România
România se confruntă cu un val de ger sever, toate regiunile fiind sub un cod galben de temperaturi foarte scăzute, între –19 și –9 grade Celsius, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dâmbovița. Instituția subliniază importanța măsurilor corecte de protecție atât pentru locuințe, cât și pentru circulația rutieră și animalele aflate în adăposturi.