Lansarea monedei aniversare a BNR în onoarea a 20 de ani de la aderarea României la NATO în aprilie 2024
Monedele comemorative ale Băncii Naționale a României pentru aniversarea a 20 de ani de la aderarea la NATO Începând cu data de 29 aprilie 2024, Banca Națională a României va lansa o monedă din argint și una din tombac cuprat pentru a comemora 20 de ani de la aderarea României la NATO. Monedele vor avea o valoare nominală de 10 lei, respectiv, 1 leu, iar pe avers vor fi reprezentate Palatul Parlamentului, locul unde s-a semnat tratatul de aderare, împreună cu stema României și anul emisiunii.